Bra komplement till basövningar för bröstet (t ex bänkpress och hantelpress) är flyers där du kan koncentrera dig på olika delar av muskeln. Övre delen av bröstet (bild 1 och 2) tränas när du lyfter vikten snett nedifrån och upp och nedre delen av bröstet (bild 3 och 4) tränas när du lyfter snett uppifrån och ner.
- Stå på knä en bit framför kabelcrossen och ha handtagen i nedersta läget. Ta tag med lätt böjda armar i handtagen en bit bakom ryggen så att det stretchar i bröstet.
- Spänn bröstet och dra i en båge framåt, uppåt. Vänd innan handtagen går ihop. Håll emot på tillbakavägen.
- Stå en bit framför kabelcrossen och ha handtagen i övre läget. Ta tag med lätt böjda armar i handtagen en bit bakom kroppen (i höjd med öronen) så att det stretchar i bröstet.
- Spänn bröstet och dra i en båge snett nedåt, framåt. Kom inte helt ihop med handtagen utan vänd en bit innan.
Kul med dessa bilder. Jag ska nog be sambon fota mig på gymmet någon dag. 😛 Men han tycker mest man ska träna, vi sprang runt en gång efter passet och posade lite, *haha*
Ha en bra dag Anna!
Jag sätter på timern på kameran så fotar den själv. Har även förmånen att jobba på ett gym så att jag kan fota när ingen annan är där.
Det är kul att posa ibland! 🙂
Ha en bra dag du med!
Jag har lagt den till min Mixx bokmärken