Efter en kopp kaffe (jo, jag tycker faktiskt det är gott fortfarande och behöver koffeinkicken) gav jag mig på ett rygg/baksida axlar/biceps-pass. Det känns fortfarande bra så länge jag inte kör för tungt, men jag måste säga att det är tråkigt att inte träna mot ett mål att bli starkare/mer deffad/få bättre kondis/tävla. Att inte pressa sig eller jobba mot toppformen. Visst är det skönt att ta det lugnt ibland, men tävlingsmänniska som jag är vill jag ha något att jobba mot. Men va fasen. Jag får väl tävla om största magen istället.. 😉
Mitt snabba pass bestod av:
- Stående rodd – (i superset med) Latsdrag, 4 set/övning
- Hög rodd i kabelcross, 3 set
- Stående baksida axlar, 3 set
- Liggande baksida axlar, 3 set
- Bicepscurl i kabelcross, 4 set
- Axelrotation i kabelcross, 3 set/arm
Ha, ha, tävlingen om största magen lär du nog vinna tids nog eftersom du väntar tvillingar! Bra att du har hittat ett nytt tävlingsmoment! =)
Ja, eller hur! 🙂
Håller med dig om träningen, segt när man inte har nåt att sträva mot. Jag har skaffat mig ett ”pseudo-mål” fram till jul, sen får jag nog önska mig ett nytt av tomten =)
Du får mäta magen för att se hur mycket du ökar istället för minskar! Kanske ha vadslagning om i vilken vecka du ökar mest? =)
Haha – bra idé Jessica! 🙂
Du är så vacker som gravid..
Tack söta Ninni! 🙂