Maximal wellness

dikesblommor.jpg
Vackraste blombuketten växer i dikeskanten vid Jormvägen.

När jag började blogga för Aftonbladet Wellness fick jag svara på vad wellness är för mig i en kort intervjuDagens tidiga (uppe redan kl 6) powerwalk i morgonsolen beskriver ordet till 200%:

Helt tyst och stilla ute, inga bilar, nästan så jag hörde min egen puls, doft av nyslaget hö och vackraste blommorna, små svettdroppar i pannan, benmuskler som jobbar, två friska och välskapta bebisar som sover tryggt i vagnen. Ledighet, älskade familjen som vaknar upp där hemma, en god frukost som väntar – maximal WELLNESS! ♥

4 Kommentarer
  1. Ja vad jag saknar mina morgonpromenader nu när jag arbetar heltid och har 2 timmars restid. Är glad om jag tränar alls under denna sommar :-(Men i höst börjar skolan igen och då blir den nysatsning med pw och träning igen.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.