Träningssug

morgonblogg.jpg

Sovit som en kratta i natt. Tittat på klockan 1000 ggr och tankarna har snurrat, men inte på bekymmer eller p.g.a. stress. Nej, jag har tänkt på hur lyckligt lottad jag är med min fina familj och mitt bra liv. Precis som när jag var liten känns sova som ett onödigt ont när det är så mycket roligare att vara vaken och LEVA 🙂 Det går förståss upp och ner, men just nu trivs jag.

Läste på Ems blogg igår om hennes stora kärlek till träning och jag kan glatt konstatera att vi är av samma sort hon och jag. När jag låg där och vred mig i sängen längtade jag till gymmet och dagens ryggpass. Gick igenom övningarna i huvudet och fick en förnimmelse av endorfinexplosionen efteråt. En dags vila räcker mer än nog för att det ska suga ordentligt i träningsnerven. Åhh vad jag ska mata härliga styrkeövningar, men först mera kaffe och snoriga bebispussar.

Trevlig helg! 

9 Kommentarer
  1. Håller med dig !! Jag kan vakna tidigt och skutta upp ur sängen bara för att jag vet att jag ska på gymmet och maken undrar om jag har riktigt kloka haha. Det ända lite tråkiga är att jag själv inte känner mig nog kunnig för att lägga upp mina pass på ett bra sätt, att ha tillräckligt med variation.Tack för en bra blogg !

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.