Det är dags att tacka för den här påsken, säga hej till Jorm och stuva undan skidorna ett par månader. Tror aldrig jag åkt så många mil som jag gjort den här vintern med flitigt tränande inför Öppet Spår, sen själva loppet, semester i Sälen och nu i påsk en daglig tur på minst 1 mil.
Farväl till skidorna alltså men godag till cykeln. Min My Performance-kollega Gustav brydde sig inte om mitt velande och har precis anmält mig till Vätternrundan. Lika bra att någon annan fattar besluten ibland och som vanligt coolar jag ner mig själv med tanken att jag alltid kan sälja startplatsen på Blocket istället för att stressa tanken på att hinna träna dessa långpass. Men kanske en Svensk Klassiker är inom räckhåll? ”Once in a lifetime” har jag alltid tänkt och 2013 kan bli året. Nöta sadel, plaska i kallt öppet vatten och springa i skogen – hur svårt kan det va? 😉
Gårdagens lunch. Tar även farväl av påskmaten för ett år, men lax äter jag flera gånger i veckan året om och liknande mat återkommer som sagt vid midsommar och jul igen. Behöver alltså inte sörja värst.
Nu en lång bilresa hem till Stockholm igen. Älskar Jorm – mitt andra hem, men känns ändå skönt att lämna snön och komma till barmark, löpskor, gym och.. cykeln.
P.S. Jonas tackar för alla synpunkter över vilka kvalitéer en Personlig Tränare bör ha. Fortsätt gärna tycka till så ska han ta fram en grym utbildning. Kanske för dig? D.S.


Haha…du är otrolig! Inte det minsta förvånad att du tänker cykla runt Vättern, och jag ser fram emot att höra om träningspass runt runt på Gärdet… 😉 Go go go!!!
Haha, ja det kan bli ett par 100 varv runt Gärdet 😉
Sjukt bra jobbar med dina 1000-ingar idag. Imponerande!!