Ok, måndag och en galen, kul vecka framför mig. Träning, jobb, barnens aktiviteter och nöjen har skrivits in i kalendern. Nu är det bara att köra. Jobbplanen ser kanske inte så värst ut, men utöver detta är mannen bortrest i två omgångar och jag har även mina PT-onlinekunder att ta hand om.
Fullt ös som sagt men jag gilla att leva i ruset. Känner mig lyckligt lottad att företaget går så bra, att få vara min egen boss och att det är så roliga saker jag får jobba med. T.ex. föreläsningarna på Må Bättre Solnas 5-årsjubileum dit alla, även icke medlemmar, är välkomna. Där händer massa annat skoj också så kom gärna dit och inspireras!
Så här ser veckans plan ut. Min egen styrketräning är i en mellantung period 9-12 reps/set:
- Måndag: Styrka – ben/core + Cykelbloggträff inför Göteborgsgirot på kvällen (förberedelser inför föreläsningar och PT-online)
- Tisdag: Kondis (testa cykeln) + föreläser om ”No excuses – alla har tid att träna!” på Må Bättre Solnas 5-årsjubileum kl 19.00.
- Onsdag: Styrka – rygg/baksida axlar/triceps/core + PT-kunder på Rosa Skrot.
- Torsdag: Kondis – löpbandsintervaller eller cykling till Solna där jag föreläser om ”Mamma och gravidträning” på Må Bättre Solnas 5-årsjubileum kl 13.00.
- Fredag: Styrka – bröst/axlar/biceps/core + PT-kunder på Rosa Skrot och PT Hemma Hos.
- Lördag: Spinning?
- Söndag: Vila
Hej!
Jag är en skåning som älskar din blogg och av en slump har en kväll över i Solna på tisdag, vet du om även icke-medlemmar får komma och lyssna? Hade varit så kul!
Det är öppet för all Cecilia. Hoppas vi ses 🙂
Vad har du för utbildningar?
Jag funderar på att plugga något inom träning men jag vet inte riktigt vad jag vill. Några tips?
Här kan du läsa om mina utbildningar: https://annajonasson.sporthalsa.se/om-2/
Ett tips är en ny PT-utbildning som kommer nästa vår. Min man håller på att ta fram Nordens bästa 🙂
syns strax på cykelföreläsningen 🙂
Tack för svar och vad kul!