Pressfrukost med Stadium & Reebok

jag_missagdaNär jag ändå var på språng med att lämna barnen på skola/förskola i morse gick jag på en pressfrukost som Stadium och Reebok bjudit in till. En av de tråkigaste bitarna med att vara ifrån träningen är att det är i de här kretsarna jag har mina vänner, men vid event som dessa träffar jag alltid några av dem. Idag bl.a. Miss Agda – nyutbildad och fräsch PT samt mamma till 2 små killar som också var på plats. Stark och cool tjej som jag tror kommer gå långt inom branschen.

frukost_stadium

Representanter från Stadium och Reebok bjöd på god frukost och presenterade några av vårens nyheter och trender. För att nämna några öppnar Stadiums eget klädmärke, Everest, upp en butik i Lindvallen. Bra och prisvärda kläder för hela familjen så där ska jag absolut kika in i vår när vi ska resa dit.

soc_lopkjol

Ett annat prisvärt träningsklädmärke från Stadium är Soc som presenterade deras löpkjol som det heta våren 2014. Finns i mer neutrala färger, men den här tycker jag är fräck och fartig.

reebok_ss14_sko

Reeboks stolthet 2014 är den flexibla löpskon som jag skulle beskriva som ett mellanting mellan barfotaskor och vanliga löpskor. Själv äger jag ett par liknande från en äldre kollektion och som jag även tycker är snygga och sköna till vardags.

reebok_ss14_1

Annars är Reeboks CrossFit-kollektion väldigt populär i och med det ökande intresset för träningsformen, men även övrig ss14-kollektion består av kläder värda att hålla utkik efter. Jag har tidigare visat upp den riktigt fräscha kollektionen med allt från ”animal print” till kamouflage och neon.

forelasn_intervalltr

Mycket trevlig morgon där vi även fick lyssna till Niklas Psilander, fystränare och forskare på GIH, som höll en intressant föreläsning om intervallträning. Han gav många bra tips som jag lovar dela med mig av senare.

8 Kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.