Ensam-mamma-lördag = kort tid vid datorn, men en stund för mig själv har jag ändå fått. Tvillingarna gillar MiniSats, storkillarna gillar ansvaret att hänga själva hemma med kompisar och jag gillar styrketräning. Det är lika meditativt som yoga för mig, jag får energi, märker tydligt hur vardagliga lyft blir lättare, jag håller mig skadefri och bygger självförtroende. Bara det att jag klarade 5 chins idag gav lyckorus och känslan att ”jag kan”. Mycket för vissa och lite för andra men ett personligt rekord för mig, vilket är det viktiga.
Och jag är långt ifrån enda tjejen som tränar för att bli starkare och samtidigt må bra på insidan. Kropp och själ hör som vanligt ihop, men tjejer blir oftare ifrågasatta ”vad de ska ha sina muskler till?”.
Marianne visar en axelrotation med hantel under vårens Eleiko PT-utbildning.
Jag har som sagt inte tid att fördjupa mig i ämnet just nu men vill tipsa om min PT-utbildningskamrat Marianns gästinlägg på sajten tyngre.se. Marianne har själv tidigare tävlat i bodybuildning och är en väldigt klok och kunnig tjej inom många områden, som träning och arkitektur. Läs gärna hennes tänkvärda inlägg!
Dagens träningskläder: Linne – Röhnisch, tights – Kari Traa, strumpor – Gococo, skor – Merrell.
Mycket i artikeln handlar om samhällets fortfarande föråldrade syn på kvinnor och deras kroppar. Att det är ok för killar att träna för att känna sig starka i vardagen och för att de tycker muskler är snyggt medan det är mer accepterat att tjejer lägger tid och pengar på skönhetssalonger än gym. Låt oss förändra den bilden och träna för oss själva och mot våra mål – oavsett vad omgivningen tycker!
Precis som Marianne gillar jag att styrketräna av många anledningar och har även en estetisk ådra precis som henne, till vardags Landskapsarkitekt. Det är nog därför jag gillar att kombinera färger, som vid dagens träningsoutfit. Helt ok matchning va, och ränderna får symbolisera regnmönstret på mina fönster.
Trevlig helg!