En gång i tiden hade jag den – söndagsångesten. Under högstadiet där jag vantrivdes, och ibland under min period som fast anställd. Inget ont om mitt jobb på KTH-Hallen. Jag hade fantastiska arbetskamrater, träffade mycket folk och fick jobba med träning som jag älskar, men alla arbetsuppgifter var såklart inte kul. Eller att vara styrd till att jobba speciella tider.
Idag har jag en helt annan känsla på söndagarna. Gillar att strukturera upp inför veckan och ser fram emot att komma igång med mina projekt dagen efter. Men jag vet många som tycker söndagar bara är en tråkig transportsträcka inför arbetsveckan.
Visst har jag också mindre roliga saker som bara måste göras. Som att tvätta och storhandla, även om vi gör det regelbundet även andra veckodagar. Med 6 personer i familjen som alla är aktiva blir det mycket tvätt och mat. Barndomens talang i Tetris-spelande kommer till användning i vår lilla kyl.
Stora söndagsbadet brukar också vara en mindre kamp. Alla våra barn avskyr att tvätta håret, men med skumbad och leksaker brukar jag ändå locka ner dem. Hugo och Hampus duschar mer regelbundet efter sina fotbollsträningar och matcher, men även där får vi tjata endel. Ingen ångest, men att be-påminna-tjata (i ordningsföljd) suger energi.
Den här söndagen har annars varit extra avslappnad och skön, utan en enda tid att passa. Stockholm har strålat och jag har bl.a. haft date med min vän Ninni i parken för att planera kalas för våra snart 8-åriga killar.
Tillhör du dem som blir sammanbiten och bävar inför veckan? Då kan jag tipsa om Ann-Sofie Forsmarks ”Måndagspeppen”. Där får du varje vecka peppande och klocka ord som kan ge dig en bättre magkänsla. Läs hennes tidigare inlägg redan idag och försök koppla bort morgondagen med en skön söndagkväll!


