Hurra för Jonna & Junior

Idag är ingen vanlig dag, det är Jonna och Junior´s 4 årsdag. Senare idag har vi kalas, men nu på morgonen får Jonas och bröderna börja grattandet själva. Jag firar med att vakna upp och småprata med Kattis i en skön hotellsäng, strax morgonträna i hotellgymmet och äta hotellfrukost. Det är ju inte bara tvillingarnas födelsedag – det är en speciell dag för mig som mamma, något jag inte kan tänka mig fira på bättre sätt än så här.

jj_nyfodda_bb

Min 3e förlossningsdag som för 4 år sen gjorde familjen Lissjanis komplett. Min dröm om tvillingar, det jag förlorade när Hugos trillingsyster Jonna dog, gick i uppfyllelse. Vår första lilla Hampus avled redan efter ett dygn men flickan levde i 3 månader och hann bli en självklar del av familjen. Jag kommer alltid ha ett sår i hjärtat efter barnen och tankar på hur livet skulle sett ut om alla våra trillingar överlevt för snart 10 år sen, men i och med Jonna och Junior känner jag mig inte att någon saknas som jag gjorde tidigare.

Även om jag inte är på plats hos Jonna och Junior nu på morgonen är de i mina tankar. Här i bloggen gör jag på en återblick år från år över våra två. Så tajta redan från magen, bästa kompisar och värsta fiender. Som ena stunden kramas och andra går varandra (och oss vuxna) på nerverna med sitt bråk. 

jj_nyfodda_kram

En vecka gamla, 2011.

jj_1ar_kram jj_1ar_bad

Ett år med gos och bad, 2012.

jj_valling

2 år och bästa vällingvänner, 2013.

jj_3ar_are

3 årsdagen firades i Åre vid eventet Workout Åre, 2014.

jj_klanningar2

Från förra veckan. Båda två har önskat sig klänningar som karaktärerna i filmen ”Frost” har, men tills idag har mina gamla fått duga. Det är så roligt att mamma sparat mina gamla kläder som passar tvillingarna perfekt.

GRATTIS Jonna och Junior. Älskar er så jag är rädd att magen spricker igen ♥♥

12 Kommentarer
  1. Otroligt fina bilder och rörande inlägg. Som känslomänniska kom det en liten tår 🙂

    Jag har problem att hitta sökfunktionen i bloggen. Vet att du skrivit om kalla såser med fetaost osv, men hittar inte igen det – hjälp!

      1. Måste vara min telefon som är knasig, för hela listen upptill är svart. När jag tex klickar på kommentera ser jag förstoringsglaset blinka till…..
        Får försöka via datorn

  2. Grattis till finaste 4-åringarna!!
    Mina tvillingar är 10 månader nu och jag förundras fortfarande ofta över att de båda legat inne i min mage – samtidigt!! Vilket mirakel!! Haha

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.