Träna bara så kort och lätt att du ser fram emot att göra det igen! Den meningen vill jag att du lägger på minnet när du planerar din träning. Att inte trycka in så mycket i schemat att det blir svårt att hinna med och känns jobbigt. Hellre då lägga till bonuspass om du har tid eller energi över, d.v.s. träning utan ”måsten”.
För egen del har jag höga ambitioner men för mig är detta motiverande och jag ser alltid fram emot att träna. Mycket p.g.a. att min träningsplan är så varierad och att jag redan i förväg har den positiva känslan på näthinnan. Inte så att jag skrattar mig igenom varje pass men motiverad är jag alltid. Nu är det extra sporrande med Klassikern i sikte och det är dags att ta tag i cyklingen på allvar, oavsett om himlen är knallblå som på bilden eller gråmulen som idag. Den här veckan har jag ändå bara lagt in 2 cykelpass och inget benpass eftersom jag på söndag har ett sedan länge inplanerat långpass löpning med Karin. Vi ska springa hela 35 km (OMG!) är det tänkt inför Karins Marathon-lopp så det gäller att spara på benen. Jag har inte alls kört långpass lika flitigt som förra våren så det blir minst sagt en utmaning, men med trevlig sällskap och glassuppladdning ska det nog gå vägen 🙂
Veckans träningsplan. Styrketräning övergår från mellantung period (9-12 reps/set) till tung (6-8 reps/set):
- Måndag: Styrka – rygg/baksida axlar/triceps/core
- Tisdag: Kondis – cykla långpass
- Onsdag: Styrka – bröst/axlar/biceps/core
- Torsdag: Kondis – cykling
- Fredag: Vila
- Lördag: Styrka – rygg/baksida axlar/triceps/core
- Söndag: Långpass löpning (35 km) med Karin
Vet inte hur jag fick till detta inlägg med att först tipsa om sänkt ambition för att sen skriva om mina egna höga mål, haha. Men jag hoppas du förstår att vi alla är olika, har olika utgångsläge och syften med vår träning 🙂

Du har så rätt!
Många kör på i 130 och tappar både fokus på vad som är viktigt, och glädjen till träningen… 🙁
En av våra bästa långdistanslöpare Rune Larsson, säger alltid; ”Träna/spring tillräckligt hårt och långt så att du har lusten att göra det imorgon också”. Jag brukar iof ta ut mig extra hårt så att jag ska få vila en dag 🙂
Att träna varierat gör att man både vill och kan träna oftare. Jag längtar alltid till nästa pass 🙂
/Helena V
Klok man den där Rune. Och klok Helena 🙂
Hej! Skulle vilja höra med dig (som är så duktig på träning/upplägg) hur du ser på att styrketräna & konditiosträna ( löpning/löpband/spinning) under ett & samma tillfälle…? Jag delar min styrketräning i 2split och brukar avsluta vissa pass i veckan med ca 1mil på löpbandet…
Motverkar dessa två träningsformerna så som man kan läsa på vissa ställen (muskelnedbrytande?) eller är det ok? Har inget arbete som möjliggör att dela upp träningen på 2ggr/dag.
Tacksam för svar!
Det beror på så mycket Marie. Om du har energi i kroppen så att du inte bränner av musklerna då du springer efter styrketräningen? Om du har för avseende att öka muskelmassan eller bara underhålla? Vill du bygga muskler kanske du kan ta en liten proteindrink efter styrkan för att minimera risken att ta av muskelmassan, annars ät snarast möjligt efter löpningen så är det säkert ingen fara. Märker du däremot att du inte får resultat av styrketräningen/blir starkare kanske du bör lägga konditionsträningen (i alla fall om du ska springa så långt – kortare intervaller är däremot kanon) en annan dag.
Jag tycker att det är jättespännande att läsa om din satsning på klassikern och hur du hittar en vettig ambitionsnivå. Jag är nyfiken på allt! Bland annat skulle jag gärna vilja läsa mer om hur du ser på balansen mellan kondition, uthållighet och styrka – och vilken styrka du prioriterar. Den tunga perioden du planerar nu, var det tänkt så ändå eller har den samband med cykelupplägget?
Ser fram emot mer klassikerinspiration, helt enkelt 🙂
Kul Sofia! Jag ska tänka på det när jag skriver famöver 🙂
Kan dock redan nu säga att min planering för styrketräning inte har ngt. med Vättern att göra. Den bara rullar på 🙂
Tack för svar Anna!
Jag känner att jag blir starkare i min gymträning trots konditionen men såklart vill man ha synliga muskler 🙂 dock inte bli ”stor” vilket jag vet är ”svårt” som tjej. Kanske ska testa att dricka lite protein efter jag gymmat klart innan jag springer och se om det blir ngn skillnad. Återigen tack för en grymt bra & inspirerande blogg!