Med en favoritbild från sommaren 2013 inleder jag dagen med några tips på T.
1. Träningsresor till hösten. Ge dig själv en vecka/helg full av inspiration för hösten och vinterns träning.
- Precis som med modeinläggen är jag långt fram i planeringen igen, men jag vet hur snabbt kalendern fylls och är så ivrig att berätta om mitt och Millas kommande äventyr. Vid höstlovet vecka 44 tar vi och Apolla ”Frisk & Stark Familj”-konceptet till Mythos Beach i Grekland. Liknande upplägg som ute vid Wenngarn men med mer tid för sol och bad. Save the week!
- En annan inspirerande helg är Hälso- & Träningsweekend Sälen där jag och Jonas kommer medverka. En fantastisk helg med träning, vacker natur, god mat och mysigt boende.
- Träningsevent.se. Där hittar du alltid många event med olika inriktningar inom träning och hälsa.
2. Träningsbloggar: En sajt med samlad träningsinspiration är workout.se. Där hittar du senaste inläggen från Trend o träning och många andra stora svenska träningssajterna i Sverige.
3. Två tuffa: Om du som jag gillar att röra dig varje dag är ett tips att lägga extra krut vid två av dessa pass medan övriga får vara lättare. Det går förstås att skala upp/ner till 3 eller 1 pass/vecka beroende på din träningsnivå. Det går att köra hårt varje pass en tid, men för de flesta med både heltidsarbete, familj, hushåll, vänner etc. behövs tid för återhämtning om det ska hålla på sikt. Målet är att alla livets bitar ska får sin del energi men att träningen ändå ska ge resultat. Då är två dagars tuff träning/vecka är rimligt för de flesta. Lägg passen de dagar du har som mest energi och se om du kan utvecklas från vecka till vecka med ”fler/snabbare intervaller”, ”tyngre vikter” etc. Vetskapen om att övriga pass är ”njutpass” i kombination med lugnare återhämtningspass ger extra krut till de två hårda.
Säg att du vill utveckla både styrka och kondition. Då kan de båda tuffa passen bestå av:
- Ett intervallpass i löpning/cykel/simning eller den konditionsträning du vill förbättras i. Förlag på upplägg här.
- Ett styrkepass med tunga basövningar (medan övriga ex. kan vara pass med kompletteringsövningar). Mer förslag på tung styrketräning det skrev jag för några dagar sen, och här lite andra tips.
4. Tro och tyck: Tro på att du kan, är stark, värdefull. Tyck om dig själv och våga tycka som dig själv. Alla har olika åsikter om saker och ting men du är helt fri att tycka och tänka på ditt sätt. De som bryr sig om dig på riktigt struntar i om du tycker annorlunda. Så slappna av och var dig själv. Du är bäst så.
5. Tre timmar total närvaro:
- Stäng ner alla skärmar – såväl telefoner som TV och datorer, tre timmar varje eftermiddag/kväll. Hemma hos mig är 17-20 perfekt skärmfri tid då jag lagar/ mat, pysslar på hemma och är med barnen.
- För dig som har möjlighet till en stund för dig själv – testa att träna mindfulness. Det kan vara att bara fokusera på en enda sak, t.ex. på att slappna av och djupandas, sök upp och lyssna på guide på Spotify eller (ok, nu får du plocka fram en skärm igen) testa appen Lugn och Lycklig. ”Visste du att regelbunden träning gör att hjärnaktiviteten förskjuts från områden som reglerar stress och oro till områden som reglerar lugn, glädje och entusiasm? Mindfulness – Lugn och lycklig är fullmatad med övningar för närvaro, lugn, glädje och lätthet i livet.”
Trevlig tisdag!



Underbara tips! Träningshelgen i Sälen, har den varit i år? Hittar inga datum?
Mari – det har inte kommit upp information om höstens än. Jag återkommer om det, men har varit med 2 år tidigare & det är en superhärlig helg.
Sv. Toppen ju, tack! Ser fram emot att få ta del av mer info 🙂
Tack för tipset! Lugn och Lycklig skall genast kollas upp 🙂
Tina – vad bra att tipset kommer till användning. Milla (coachmilla.com) har testat appen men inte jag själv. Hon verkar tycka den är bra 🙂