![]() |
| Bicepscurl med hantlar vid tisdagens styrkepass. |
Känns fantastiskt att ha ett helt nytt år framför sig med ett lika fantastiskt utgångsläge. Min vikt är normal igen, min styrka och kondis är hyffsat tillbaka och ingen jojo-viktupp/ner-gång (graviditet) inplanerad under resten av livet. Att vara gravid och ta sig i form däremellan x 3 är påfrestande för kroppen, men nu kan jag slappna av och låta den vila i sin ”egen form”. Bara putsa lite efter mina mål.
Första veckan på 2012 har varit soft. Ingen direkt plan för träningen och jag har mer tagit dagarna som de kommit. Nästa vecka blir det däremot nya tag och jag inleder med två TUNGA veckor, d.v.s. 6-8 reps. Kul att se hur kroppen svarar på det efter en lugnare period.
Nu ut på långpass löpning med min fina vän. Skriver mer om det sen.
Så här såg årets första träningsvecka ut:
- Måndag – Vila (hemfärd)
- Tisdag – Styrka (Bröst/axlar/biceps)
- Onsdag – Löpning (11 km)
- Torsdag – Styrka (Ben)
- Fredag – Vila
- Lördag – Styrka (Rygg/baksida axlar/triceps)
- Söndag – Löpning (långpass)
Plan för vecka 2:
- Måndag – Gymkondis
- Tisdag – Styrka (Bröst/axlar/biceps)
- Onsdag – Vagnjogg + yoga
- Torsdag – Styrka (Rygg/baksida axlar/triceps)
- Fredag – Vagnjogg + Styrka (Ben)
- Lördag – Vila
- Söndag – Löpning (Långpass eller backintervaller)

Blir lika inspirerad varje gång jag läser din gågna och kommande veckas träningsplaneirng. Är i startfasen att sätta igång och träna igen, och hoppas jag hittar dit snart igen. Förra veckan ”orkade” jag inte ta mig ut på mina planerade promenader. Det låter så himla enkelt när du skriver, det är den känslan jag vill komma åt. Tack för din sprudlande inspiration!
Jag älskar när du lägger upp veckans träning. När jag läst inläggen blir jag så otroligt peppad och sätter mig oftast och skriver ner min kommande på ett papper =)
Du inspirerar verkligen till träning :)Kul att se ditt veckoupplägg!
Tack för era kommentarer! Blir så glad att höra att ni blir inspirerade :)Kram till er alla!