Att börja träna är lätt, men att hitta balansen där det blir på en lagom nivå, för att inte tappa suget, bli övertränad eller sluta träna helt p.g.a. tidsbrist är SVÅRT. Vilka mål du än har med träningen måste basen vara att träna för att det är kul och för att få en kropp som orkar med övriga livet.
Själv tränar jag väldigt mycket – inte bara för att jag älskar det utan även för att det är en del av mitt yrke. Skulle jag inte träna och hålla mig i form själv skulle trovärdigheten som PT sjunka = inget jobb. Dessutom är det ett måste att brinna för träning om man ska inspirera andra. Men jag planerar ändå alltid smart för att hålla mig frisk, bibehålla glädjen och även njuta av allt annat i livet.
Mitt tips är TRÄNINGSPLANERING! Skriv ner varje vecka och följ planen. Träna varken mer eller mindre och tänk att du ska kunna hålla detta en lång tid framöver. Är det löpning du focuserar på – se till att variera dig för att det inte ska bli enformigt. Tänk t.ex. en dag långdistans, en dag intervaller av något slag och en dag ”njutlöpning utan press”.
Om precis just det här och med samma namn, ”Träna för livet”, handlar Patrik Sjöberg nya bok. Tips för dig som ser träningen i ett större perspektiv än att ”komma i form snabbt”:
”Boken vänder sig till vanliga människor, stressade småbarnsföräldrar och lata livsnjutare, men även till idrottsmän som undrar hur man får bättre spänst, koordination och styrka. I boken blandas praktiska övningar och träningsprogram med personliga reflektioner och anekdoter från Patriks långa idrottskarriär. Du får också förslag på träningsformer som gör att du kommer förberedd när du ska gå arton hål, klara av en vecka i Alperna eller ett vadslagningslopp runt Vättern.”
Boken har recensionsdag den 23 januari.



Roligt med litteraturförslag!
Precis så! Träna för livet! Jag tränar för bättre kondition, styrka & hälsa. Men har mina små mål som lite lopp etc =)
Ja, din sunda & vältränade kropp fungerar ju som toppenbra jobbverktyg & inspiration!
Kram kram
Tack Veronika 🙂
Kram
Ja men precis så är det. Har funderat mycket under julledigheten hur jag ska kunna kombinera träningen med vardagen och allt vad det innebär nu när jag är inne i ett bra träningsflyt och tycker träningen är så himla rolig (tack vare PT-oline hos dig 🙂 ). Utan planering skulle allt falla och där måste jag bli bättre speciellt när det gäller kosten för hela familjen.
KUL Vickan att det funkar så bra. Glädjer mig 🙂
Vad innebär ”att hålla sig i form”?
Om man är grymt vältränad både styrkmässigt och/eller konditionsmässigt, men väger 15 kg för mycket så kan man inte jobba som PT? (Bara nyfiken på ämnet). 🙂
Självklart måste man inte vara superdeffad som PT men det syns tydligt om en person tränar eller inte OAVSETT vikt. En ”rund” person som är ”grymt vältränad” har ändå en helt annan kropp än en som inte tränar om du förstår vad jag menar? Sen tror jag det är väldigt svårt att vara ”grymt vältränad och väga 15 kg för mycket” men det är en annan 5a 🙂
Hej Anna!
Jag tycker din blogg är väldigt inspirerande och är grymt imponerad av din vältränade kropp!
Jag har en lite fundering som jag hoppas kunna få rätsida på med hjälp av dig!?
Jag tränar väldigt mycket, dels för att jag älskar det samtidigt som jag mår oehört bra av den!
Jag kör ett konditionspas och ett stytkepass om dagen ungefär, med vissa undantag.
Tidigare körde jag oftast kondition på morgonen innan frukost. Sen körde jag ett styrkans på kvällen innan middag.
Nu har jag dock börjat äta frukost och sen en timma till två efter så här jag kört mitt konditionspass, oftast är dem mellan 45-60 min långa.
Nu undrar jag hur mycket det påverka att bli mer slimmad? Jag vill få bort överflödigt fett å få synliga muskler. Min filosofi va att jag kör för hårt på morgonen utan nått i magen och få till följd att jag bryter ner muskler istället för fett.
Jag jobbar mycket natt, går då av sju på morgonen, innan tränade jag alltid då och sen åt nått lätt å sen åt mer när jag vaknade. Nu ha jag börjat ta lite protein när jag kommer hem sen lägga mig sen äta å sen köra kondition å sen ytterligare lite protein å sen till jobb för att styrketräning å sen äta middag för att sen börja jobba igen kl.22.00.
Jag är rädd för att bli tjock ska tilläggas, jag jobbar på min tanke men den år svår att få bort.
Ytterst tacksam för svar!
Och Cecilia
Cecilia – ett tips är att du äter något proteinrikt före morgonträningen (ex. proteinpulver – se mina förslag i högermarginalen) & sen frukost efter. Då bryter du inte ner musklerna samtidigt som du maximerar fettförbränningen.
Men jag kan tycka att ETT träningspass per dag räcker gott & väl. Kör varannan dag kondition, varannan styrka. Det sliter för mycket annars, men det är du som bestämmer 🙂
Med all din träning blir du INTE tjock!!
Lycka till!
Tack för boktipset =). Grattis till vinnaren också.
Vill börja med att tacka för en väldigt bra blogg! Varierande, inspirerande och mycket bilder, superbra!
Försöker planera både matvecka och träningsvecka, lyckas ibland ganska bra och ibland inte alls! Tycker att styrketräning är sååå tråkigt, men älskar gruppass! De gånger jag fått synliga resultat är de korta perioder jag trots allt kört styrketräning, så jag vill gärna få in det varje vecka ändå.
Hur många pass styrketräning bör man köra och vilka muskelgrupper/övningar är bäst att fokusera på (utan att komma upp i för många dagar)?
Ps. Du är grym!
Mvh Anna
Tack Anna!
Din fråga är så omfattande att jag rekommenderar dig att anlita en instruktör eller köpa ett träningsprogram av mig 🙂
Annars – kolla på min träningsplanering så ser du ungefär hur jag brukar lägga upp det.
Kör hårt!
Vad anser du om sk preworkout produkter? Celsius och andra simulanter.med arginin ect.?
Jag kan tycka det är ok ibland, t.ex. inför ett lopp eller andra större prestationer, men inte dagligen. Själv undviker jag det helt (utom just vid tävlingar) eftersom jag vet hur snabbt kroppen vänjer sig & att man blir beroende vid den höga koffeinhalten. Håller mig hellre till naturliga produkter som kaffe & te till vardags.
Det viktigaste av allt skulle jag vilja påstå är att träna smart. För egentligen träna man inte för att bevara ungdomligheten utan för att orka bli gammal. Det är ”bara” att hitta en träningsform som passar en och gör en så där otroligt glad