Bakom kulisserna med Mackans marklyft

pto_filmning - Bakom kulisserna med Mackans marklyft

Bästa sätt att ladda inför en ny heldag i varm källarstudio måste vara att springa en lagom runda för att bunkra sval, syrerik höstluft. Som jag gjorde i morse. Galet vad jag älskar löpning den här årstiden med gulröda löv som glittrar likt guld i den bländande morgonsolen. Som att springa in en saga.

Taggade upp mig med energi att filma några fler av övningarna på listan till pto´s (personal training online) övningsbank. Behind the scene från pto-teamet ovan (bilder från igår): jag, Pontus Oras (dagarnas filmare som bl.a. varit med att ta fram appen PT+) och Katarina Woxnerud.

pto_filmn2 - Bakom kulisserna med Mackans marklyft

Övningar som ska gå att använda för alla anknutna PTs vid utformande av träningprogram (tillsammans med egna övningar om man själv vill lägga in sådana). Det gick bra igår och vi hann med betydligt fler filmer än vi trott, mycket tack vare våra duktiga modeller Jenny och Marcus.

hantelrodd_pto - Bakom kulisserna med Mackans marklyft

Båda jobbar redan som PTs, har bra kroppskontroll och satte övningarna på ett kick. Underlättar enormt när över 100 övningar ska filmas. Grymt starka och snygga i sina kläder och skor från Under Armour som sponsrar oss.

Så här gick det till när PT-Mackan visade marklyft. O.B.S. – allt ljud klipps (som tur är) bort. Du hittar även filmklippet direkt på YouTube.

Nu vet du vad jag pysslar med resten av dagen. Trevlig tisdag!

3 Kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.