Excentrisk träning

exxcentric

Så är vi igång igen med slutspurt på Lic. Eleiko PT-ubildningen. Jonas var med från morgonen igår så jag lämnade barnen och anlände rakt in styrketräning med kBox från företaget Exxentric. På maskinen jobbar du med att accelererar ett svänghjul som laddas med rörelseenergi som du sen får bromsa på vägen ner, i den excentriska fasen. Ju mer du tar i ju tyngre blir det, och all energi du lägger in koncentriskt (vid lyftet/pressen/draget) får du tillbaka excentriskt. Denna en arbetsfas har visat sig vara mer effektiv för tillväxt av styrka och muskelmassa än den koncentriska fasen eftersom som du bryter ner musklerna mer. Därför behövs även längre återhämtning – en viktig parameter att ta hänsyn till vid excentrisk träning.

exc2

Det var en märklig känsla att jobba excentriskt i maskin. Tidigare har jag bara kört det vid chins och annan styrketräning där någon ”passat” och lyft vikten åt mig där jag fått bromsa den på nervägen. Det tog ett tag innan hjärnan kopplade att det var på vägen ner maskinen drog spännbandet och jag skulle bromsa med benen maximalt. Eller ryggen, armar eller andra muskler – det går att koppla ett handtag till också så hela kroppen kan tränas.

Kul att testa maskinerna, och resten av dagen tränade vi med Dynamax-bollar, TRX (kommer visa er flera övningstips framöver) och inledde Eleiko Strength Coach-utbildningen som fortsätter idag. Eller ”Sträng Coach”. Anders Lindsjö är duktig men högst respektingivande. Jag ser fram emot att lära mig mer om olympiska lyft idag med skräckblandad förtjusning. 

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.