Bosu Ball Workout -träningsfilm

Godmorgon! Det blev ingen fysisk fredagsfys för min del och ingen film heller. Förrän idag.  I skrivandes stund laddar jag upp för ett styrkepass och som inspiration till dig får du här en utlovad film med övningar på bosuboll. Tre övningar som du kan kombinera med andra men som tillsammans ger hela kroppen bra träning.

En bosuboll är ett perfekt redskap för att få extra coreträning i och med den instabila kudden, men är ändå snäppet stadigare än en vanlig coreboll. Därför går det att köra mer avancerade övningar utan att ”rulla av” eller ramla som risken är på en rund boll. Här exempel på några övningar för corestyrka, rumpa, lår, fotleder, axlar, bröst, balans, explosivitet och puls!

Övningarna jag visar i filmen är knäböj, busuburpee och sidoplanka med armrotation. Om du inte har tillgång till en bosuboll – kör övningarna på golvet. Det ger också bra träning.

Kör så det ryker och trevlig helg!

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.