Högläge

Tur att jag är LITE vig i alla fall så jag fick upp foten så här.

Knölen är borta och det var bara bedövningssprutan som gjorde ont (Hugo hade rätt i att det var den som var läskig). Lätt obehagligt också att känna hur de drog bort den sega massan och skrapade i knölen, även om det inte gjorde ont. Men nu är den borta.

Gå hem och lägg dig i soffan med foten i högläge” sa doktorn. ”Ska bara hämta barnen på förskolan, packa inför morgondagen och göra pannkakor – jag har ju lovat det idag” tänkte jag, men sa inget. Så det blev pannkakor med foten upp på diskbänken. Tur att inte hälsovårdsmyndigheten kom på besök idag.. 😉

7 Kommentarer
  1. Hahaha vilka roliga bilder! Tur du är vig 😉

    Jättekul att ni väntar en pojke och en flicka! Stort grattis! På tal om namn så minns jag att jag var jättestolt över mitt namn redan när jag var liten, och har alltid varit nöjd med att mamma valde ”Jonna” som tilltalsnamn.

    Att ni har en ängel som heter Jonna behöver ju inte utesluta att bebis i magen blir döpt efter sin storasyster..? Kan ju vara en fin sak, lite som att ”hedra”. Jonna Junior 🙂 Fast när hon kommer ut i vår kanske hon inte alls passar att heta det ni bestämmer er för, har hört om vissa som bestämt sig för ett namn och sedan ändrat sig helt när de träffat sin nyfödda!

    Det där med namn är verkligen svårt tycker jag! Har ett nytt favoritnamn varje vecka! Nu är jag inne på Felix om det blir en kille, men det hinner nog ändra sig femtio gånger om 😉

    Stor kram!

  2. Tack Jonna! Jag vill faktiskt att tjejen ska heta Jonna i alla fall även om det blir lite förvirrande för Hugo & Hampus att ha två systrar med samma namn. Tycker om det (ditt! 🙂 namn för mycket.. 🙂

    Felix är fint om ni får en kille. Inget namn vi funderat på så jag tänker inte sno det.. 🙂

    Kram!

  3. Ja Karin. Doktorn menade nog inte så här, men det gick ju också.. 😉

    Men idag har jag ont. Ingen träning & inget jobb.. 🙁

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.