Vill du träna effektivt ska du prova CrossFit – ett styrke och konditionsprogram byggt på ständigt varierade och funktionella övningar utförda under hör intensitet. Övningarna utförs mot klockan – antingen gör du ett givet antal övningar så snabbt som möjligt eller ska du utföra så många rundor av ett visst antal övningar så fort som möjligt. Ett pass är sällan längre än 30 minuter och går att variera i det oändliga med olika övningar.
Här kan du träna CrossFit. Jag har själv inte testat, men mina bloggkolegor var nyligen och gjorde det. Kolla in bilderna på Matildas fina blogg.
Hej!
Verkar vara en väldigt intressant blogg du har. Kommer tillbaka och läser mer. Har som mål att innan nyår skall jag hinna testa crossfit med några som kör det här i Örebro.
Hej Mattias!
Tack desamma (om din blogg). Jag måste också testa crossfit när jag har lite mer tid. Verkar va kanonbra träning.
Mvh/Anna