![]() |
| Kaffet uppdrucket, bebisarna har somnat igen och jag är peppad för träning. |
Klev upp kl 05.20 för att hinna amma och ta en kopp kaffe med proteinkräm (Whey-80+lite vatten+linfrön) och nötter innan extra tidigt morgonträning. Mannen lämnar storbarnen och jag slipper släpa med mig tvillingarna till gymmet. Det är tidigt och Jonna-Li sov dåligt (efter sin första smakportion gröt?), men jag har fått en kick av diverse ”-in” (se rubriken) så det här ska nog gå bra. Visseligen har jag fortfarande grym träningsvärk i latsen och biceps efter mina chins i förrgår, men nu är det ju bröst, axlar och triceps (istället för planerade biceps p.g.a. värken) som ska piskas. Bara jag får upp armarna vid axelpressarna 🙂
Mot gymmet som öppnar om 10 min! Ska bara byta till ett linne utan bebiskräk 😉
P.S. Prolaktin är ett amningshormon som utsöndras hos mamman varje gång barnet tar tag i bröstet. Det ger ”moderskänslor” och styr mjölkproduktionen. Hittar inga fakta, men tycker även man behöver mindre sömn när man ammar. Kanske p.g.a. prolaktinet? Väldigt praktiskt however. D.S.

Morrn morrn Anna.Hoppas du får en skönt pass på gymmet, jösses vilket tempo du håller?!Jag tycker det är mycket att lyckas få in lite styrka, långa promenader, tvätta, fixa mat etc och då har jag bara 1 liten krabat att ta hand om :)Något annat jag måste ta hand om är nu magen, har 4 kg kvar och de alla sitter på magen känns det som. Har du några fina tips som jag kan slänga in i mammaschemat, känner mig redo för lite core träning (6v efter förlossning). Har sett att du tidigare visat bra core fokus, så som plankan etc. Ska bara prioritera det också när lilleman sover, blir lätt att man gör annat så som tar hand om tvätt etc.Ha en fin dag.Kram!
Skönt för dej att slippa lämningen! Hoppas träningspasset blev bra!Kram!
Jo men det stämmer – amningshormonerna gör så att man sover bättre när man väl sover. Man får lättare att somna om snabbt efter sömnavbrott o.s.v. Dessutom sover bebisar som ammas på natten bättre även på dagen p.g.a. mjölkens sammansättning på natten.
Ja, innan vi gick hem från BB informerade barnmorskan om just det, att kvinnan har en massa hormoner som gör att hon tillgodogör sig sömnen bättre. Det kan vara bra att veta för oss kvinnor så vi inte blir alltför sura på mannen när han klagar på att han är trött fast han sovit nästan hela natten igenom 🙂