
Bevis på att energin inte tog slut vid morgonens långpass: Köttfärsås, kokt pasta (lite till en gratäng men köttfärs), biffar, köttbullar, kycklingfiléer, stekt bacon (till veckans Ceasarsallad, till köttfärsgratängen och till dagens hamburgare). Typiskt mig att göra 100 saker samtidigt.
Low carb-burgare var det vi åt i dag (men barnen hade såklart bröd till sina). Sen är det mycket kvar till stressiga dagar i veckan – skönt. Ett av mina sätt att skapa träningstid och ändå kunna ge familjen bra mat. Tyvärr orkar/hinner jag dock inte storkoka varje helg.

Gjorde t.o.m. egen barnmat för första gången (den hör kullen) – köttfärsås (utan salt) och pasta mixat. Hoppas inte tvillingarna dissar den lika mycket som deras storebrorsor gjorde när de var små.
*oj oj oj – så duktig du är! Måste spara enormt mkt tid i veckan.
Så här ser det inte ut VARJE söndag. Men ibland får jag ett ryck & då är det så jäkla skönt & mindre stress under veckorna.
Wow! Imponerande! Och verkligen ett bra sätt att spara både tid, pengar och energi till annat.
Haha, fast rubriken syftar snarare på att min garmin slutade mäta ett tag. Någonstans flög jag alltså… Not! Det var svinkallt och sjukt jobbigt. Närmare -20 är inte kul!
Har förresten lyckats göra 11 matlådor i helgen. Visst är det skönt!
Grymt!
Oj vad härligt! Det är skönt att ligga steget före 🙂
Sparar mycket tid,till annat.Storkok är superbra.Ha en bra vecka.
Ser supergott ut, och skont att ha det gjort for veckan. Jag brukar laga lasange pa helgen for att ha lite att ata de forsta dagarna i veckan. Dock inte denna helgen da en jakla forkylning har lagt locket pa mig och min energi. Hoppas att jag kan ga till gymmet snart och svettas ut lite virus, haha.
Måste börja med storkok spar otroligt med tid och man hinner med mer gos med barnen.
Ja, & så blir det inte lika mycket halvfabrikat för att man inte hinner laga från grunden.
Bra jobbat! 😀 Nu blev jag också lite sugen på att laga lite mat också hehe