En köttbit

kott_hari.jpg

När min pappa blir tillfrågad vad vi ska äta till helgmiddag är standardsvaret ”en köttbit”. Så ikväll blir det just en köttbit från egna gården (nötkött), rödvinsås, sallad och haricoverts (+ pommes till de som önskar).

jonna_haric.jpg

Haricoverts – kan man röka det? Jonna kan.

avestaglass.jpg

Efterrätten ute i frysen som ska mumsas på framför melodifestivalen”Chokladbomb” och ”Himmelsk Röra” från Avestaglass. Pricken över lördagsmiddagen.

7 Kommentarer
  1. Klockrena bilder på ursöt tjej (väl?).Och du, jag förstår att det kändes tungt att inte nå ända fram och jag vet att du kommer att vända på det. Allt sker av en anledning och även om vi inte förstår den just nu så kommer vi att förstå det senare och vara tacksamma över det. Flummigt javisst, men ibland måste man ju tro på något! Trevlig helg till dig. 🙂

    1. Ja, det är en tjej. Svårt att se på bebisar.. :)Ja – nog är det så. Jag behöver verkligen bli bättre på vissa saker & har legat av mig under mammaledigheten. Gör mig gott att öva :)Trevlig helg!

  2. Ser supergott ut, och nu nar jag ar med barn (schyyyyy…hemlis) sa ser allt som ar lite salt (kottet alltsa) super gott ut. Hoppas kvallen var trevlig.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.