
Skidåkningen runt Jormön (som du ser uppe i höger hörn på bilden) flöt inte som planerat. Snön smälter i vårsolen och det börjar bli surt på isen och skidorna skönk igenom en hårdare skorpa. Men jobbigt före = bättre träning och utöver mina skid-/löp-/styrkepass är dagarna softa.
Lunchen – överbliven sallad, broccoli och blomkål med lax, gravlaxsås och keso + äpple – intogs på verandan. Allt smakar så mycket bättre i friska luften och utsikten kan jag inte klaga på.

Barnen klagar inte heller. Grabbarna kunde skaka ner maten med hopp i snöhögen mellan grillkorvarna, Junior tyckte det var spännande med snö och Hugo bjöd på iskakor. ”Livet på en pinne” som pappa brukar säga.
Tack för en super bra blogg, läser det varje dag:) jag har hört att Bodypump är dålig och skadlig träning, undrar om det stämmer ?
Bodypump är endast uthållighetsträning & är lönlöst att köra för att bli starkare. Däremot bra för att träna upp uthållighet & lära sig övningar att ta med till gymmet. Skadligt blir det bara om du gör fel & tränar det för ofta.Kör Bodypump om du gillar det, men begränsa till max 2 ggr/vecka. Man måste ju träna det man tycker känns bra & är kul, inte bara tänka på träningsresultat.