Huvva vilket väder det är ute här i Stockholm – kusligt svajande träd och piskande regn. Min plan på att springa backintervaller nu på morgonen har snabbt bytts ut mot ett gymkondispass på SATS Spårvagnshallarna. Har dessutom ett viktigt möte sen, så då är det bra att redan vara på stan och inte fastna i morgonkaoset här hemma. Det får Jonas sköta idag.
Tänker testa Ski Erg (berättar sen) och laddar nu för passet med min klassiska proteinkräm och grönt te. Vid konditionsträning direkt på morgonen äter jag hellre ordentligt efteråt, men protein vill jag ändå ha i mig för att inte bryta ner musklerna – i alla fall när det är mer intensivt än en promenad.
Du har säkert sett den förr – min proteinkräm gjord av proteinpulver, en liten skvätt vatten irörd allt eftersom till en lagom tjock smet och sen lite linfrön i det hela. Jag gör i ordning flera skålar på en gång och ställer i kylen, redo att plockas fram till ett snabbt mellanmål eller ihop med frukost. Mitt enkla vardagsgodis 🙂
Men långt ifrån alla sorts proteinpulver funkar att göra kräm av. Jag brukar mixa lite olika sorter för allra bästa smak (ja du hör ju vilken nörd jag är 🙂 och mina absolut favoriter är:
- Whey-80 Cookies and Cream. Prisvärt ”nybörjar-godis-vassleprotein” med bra sammansättning och dopingtestat. Finns även sötad med Stevia. Pris: 159 kr/kg.
- Whey-100 Choklad eller Vanilj. Gott, lättlösligt, högkvalitativa vassleprotein med snabbt upptag och dopingtestat. Pris: 269 kr/kg
- Gourmet-Pro Double Chocolate eller Vanilla Cream: Grymt gott med tjock konsistens och långsamt upptag och därför passar som mellanmåls-/kvällsprotein. Pris: 199 kr/kg.
- Soy-Pro choklad: Laktos och mjölkfritt sojaprotein. Pris: 189 kr/kg.
- Fit & Smart protein choklad: Charlotte Perrellis goda proteinpulver med bra sammansättning. Likt Gourmet Pro i smak, sammansättning och konsistens. Pris: 209 kr/kg.
Klicka på länkarna ovan om du vill läsa mer om varje produkt. Samtliga finns hos mina samarbetspartners Bodystore och Gymgrossisten.



Låt inte proteinet stå för länge färdigblandat. Då förlorar det sitt proteinsyfte..kram
Ser gott ut, måste testas någon gång!
Sen har jag en fråga som jag hoppas att du har möjlighet att svara på. När jag tränar rygg genom t.ex latsdrag så får jag alltid jätteont i nacken efteråt, vet inte hur jag ska göra för att inte spänna nacken i övningarna! Har du något tips på vad man kan göra för att undvika det problemet? 🙂
Tack för en inspirerande och hjälpsam blogg!
Mikaela – tänk på att först sänka axlarna och aktivera musklerna i latsen och baksida axlar innan du drar med armarna. Dra alltid FRAMFÖR huvdet och vänd vid hakan. Håll blicken rakt fram istället för uppåt så är det lättare att slappna av i nacken.
Lycka till 🙂
Hej!
Såg din kommentar om att äta protein innan jobbiga morgon pass.. Jag kör BARA på morgonen och tar just nu bara en dubbel espresso innan med lite kokosfett i för att smörja magen lite så jag inte får makknip senare på dagen av det starka kaffet. Jag har ju sett denna kommentar så många gånger att man måste äta innan och annars tar det bara på musklerna etc.
1. Måste man äta innan säg spinning eller jogg?
2. Innan styrka i gym?
3. Om ja, hur mycket?
Tack för en bra blogg!
Viktoria – det finns inga måsten & alla funkar vi olika. Frågan du får ställa dig är bara om du får de resultat du önskar? Bygger du muskler (om du nu vill det)? Orkar du köra hårt och hur mår du efteråt?
1. Nej, men är du rädd om din muskelmassa rekommenderar jag en mindre mängd protein. Du kan även ta det direkt efter, men vill du öka i muskelmassa är det dumt att bryta ner den för mycket.
2. Ja, där tycker jag du ska äta protein. Syftet med styrketräning är ju att bygga muskelstyrka (se svaret ovan).
3. Ca 20 gram tycker jag är en lagom mängd, men det beror på hur hårt och länge du tränar, din vikt och dina träningsmål.
Tack och bock 🙂
Ser ju alltid så gott ut, men jag har själv så svårt för alla dessa sötningsmedel. Hur resonerar du kring det? Vore intressant att höra. Tycker själv det är ok någon gång i veckan (tex dricker jag ibland cola zero), men varje dag känns inte snällt mot kroppen och triggar det inte igång sötsug hos dig?
Ja du – jag är medveten om att sötningsmedel kanske inte är så bra i för stora mängder, men har hittills inte sett någon skrämmande forskning på detta (har du?) och triggar inte igång sötsuget eller får andra problem av det. Proteinpulver med sötningsmedel är en rätt oskyldig last som jag gärna lever med 🙂
P.S. Sen rekommenderar jag gärna andra typer av proteinpulver utan sötningsmedel eller med Stevia, men detta var de jag smakmässigt gillar bäst. D.S.
Har varit lite skeptisk till proteinkräm då jag inte tyckt att det låtit så gott. I dag testade jag dock och blev såld på det. Blandade Gourmet Pro Choklad med lite Gourmet Pro Vanilj, vatten och krossade linfrö. Till det drack jag vaniljte med lite mjölk. Känns som värsta lyxmellisset och det bästa är att man vet att det är nyttigt också. Tack Anna för en massa smarriga recept!
Ja, visst är det gott! Tack själv 🙂
jag har så svårt att veta vilket protein som är bäst för kig, jag försöker alltid äta bra mat och mellanmål, planering, men ibland går det inte ihop. Vad ska man ha för proteinpulver? Tränar typ två till trestyrkepass, ett renodlat cardio och ett rent glädjepass i veckan.
Vilket som helst av de jag tipsat om funkar vid din träning Annika om du inte har någon allergi. Det beror helt på vad du är beredd att betala. Whey-80 jag tipsat om ovan är t.ex. väldigt gott & prisvärt. Finns i massor av smaker & även naturligt sötat med Stevia.
Tack snälla för svaret!
Hej Anna!
Spännande blogg! Jag behöver lite hjälp att få råd om rätt protein-shake till min träning. Jag tränar rätt hårt och försöker köra 3-4 gånger i veckan. Jag kör både kondition och styrketräning. Sedan äter jag ganska sent nästan innan jag går och lägger mig så jag äter väldigt lite mat och väljer att äta bara protein på kvällen. Jag skulle behöva ha en shake som jag kan ta till mellanmål så att jag orkar träna och efter träningen .
Jag försöker bygga upp lite muskelmassa men inte gå upp i fett .
Skulle du kunna rekommendera någon bra shake med god smak . Kanske några tips på någon bra protein-bar ?