Godmorgon! Idag är jag uppe lite tidigare och laddar för ett kortare benpass innan jag tillsammans med Kungen (min man), den här prinsessan m.fl ska få en rundvisning och lunch på Ekolsundsslott – ”hälsans slott” där bl.a. Biggest Loser spelas in.
Spännande, men typiskt att jag som mest brukar jobba hemifrån har massa annat på G just idag på jobba hemma-dagen. Det är Microsoft som ligger bakom dagen och som budade över de här fina jobba hemma-prylarna igår (som även gjorde Kungen glad). Syftet är att visa på fördelarna med distansarbete med mer flexibilitet och mindre pendling. Idag har över hundra företag stängt sina kontor för att ha sina anställda hemmaarbetande.
Jag ser också fördelar med att jobba hemifrån – att kunna lämna och hämta barnen hur som helst och sen ta igen med sena kvällar framför datorn. I kväll blir just en sådan. Sen alltså med mycket att ta igen.
Men nu BEN. Ha en toppenonsdag och ring chefen och säg att du jobbar hemma idag!
P.S. Visst är funktionsjackan med crocko-mönster fin? Du ser den tydligare här. D.S.
P.S.2. Jag tror jag blivit chokladberoende. I brist på proteinpulver med chokladsmak blandade jag i kakao i Gourmet-Pro vanilj-krämen. Gott! D.S.



Har precis börjat följa din blogg. Vilken inspiration du ger mig!! Har 3 barn, jobbar heltid och har en Vätternsatsning framför mig…..Får verkligen trixa o pussla för att få ihop det, men det ska gå. Hur länge och hur mycket tränar du?
Välkommen Lisbeth! 🙂
Jag har lyxen att kunna planera mina dagar själv & jobbar inte heltid. Så jag tränar ofta 6 dagar i veckan & allt mellan 30 minuter till 2-3 timmarspass (nu när jag kör långpass inför Vasaloppet). Jag lägger ibland upp mina träningsveckor – då kan du se hur det brukar se ut.
Jag skulle också vilja jobba hemifrån, men som sjuksköterska på uppvaket är det ju lite svårt 🙂
Lät som ett spännande uppdrag =) Kul med massa prylar att testa också.
Hej! Sååå fin tröja, är den ’normal’ eller liten i storleken? Ha en fortsatt bra jobbahemmadag! 🙂
Visst är den Marina! Den är normal i storleken 🙂
Jag jobbar hemma idag. 🙂 Så smidigt att kunna göra det ibland.
Vem är inte chokladberoende? 🙂 Visst är det bra att kunna styra var man vill jobba!! Eget företagande är grejen.