Björksocker (Xylitol)

xylitol - Björksocker (Xylitol)

Sött är gott. Vem håller inte med? Och vi vill gärna både ”äta kakan och ha den kvar”, äta sött utan att få samma effekter som socker ger, d.v.s.  blodsockerkarusell och massa kalorier. Bäst vore om man vänjer sig av från behovet av sötsaker helt genom att undvika söta produkter, och vid festligare tillfällen kan man unna sig riktigt socker tycker jag, men för diabetiker eller dig som vill deffa en aning är det bra med alternativ.

För egen del utesluter det ena inte det andra. Jag äter socker ibland, sötningsmedel ibland och helt ”korrekt” ibland (d.v.s. sötar med frukt eller dyligt). Så länge du inte mår dåligt eller äter för mycket och ofta av något är det ingen fara resonerar jag.

Nu har Xylitol, eller björksocker – ”skogens eget socker”, kommit ut i form av strösocker. Själv känner jag mest igen det från tuggummipaketen då det är bra för tandhälsan, men det har även andra fördelar:

  • Lågt GI (7)
  • 40% färre kalorier än socker
  • 75% färre kolhydrater än socker
  • Lätt att baka med (samma vikt och sötma som socker)
  • Påvisat positiva egenskaper för benhälsan och mot infektioner
  • Motverkar karies och svamp i munnen
  • Naturlig produkt från finska björkarna ( xylitol produceras även i mindre mängd av våra kroppar)

bar_notter - Björksocker (Xylitol)

Jag är en nyfiken apa som gärna testar nya grejer (annars skulle jag tacka nej till allt jag som bloggare erbjuds) och har fått hem Xylitol. Blandade i 1 tsk i min kesella och smaken är väldigt lik vanligt socker. En aning sötare kanske, men inte lika sött som Stevia och det ger ingen eftersmak som Stevia kan ge. Ett gott sockeralternativ helt enkelt, men man får testa sig fram då alla magar reagerar olika. Det är ju ämnen som inte tas upp av kroppen – kanske inte helt naturligt 😉

Du kan läsa mer om Xylitol som sötningsmedel här.

Biverkningar? ”Vid matsmältningen upptas xylitol långsammare och ofullständigare än socker, liksom med andra polyoler (sockeralkoholer). Hög konsumption av xylitol kan ha en laxerande verkan men mängden är väldigt individuell. Vissa kan reagera vid små mängder medan andra kan tåla betydligt större mängder xylitol. En vanlig rekommendation är att ej äta mer än 50 g xylitol per dag.

Xylitol har aldrig visat sig farligt för människor. Hög konsumption av xylitol (>50g) kan ge en laxerande verkan, men det finns exempel på betydligt högre konsumtion dagligen under längre perioder utan några negativa effekter. (Källa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/783060?dopt=Abstract). Xylitol är däremot farligt för hundar då de inte har möjlighet att bryta ner substansen.”

6 Kommentarer
  1. Alltså, jag förstår ju det här med ”naturligt socker från naturen”…men ändå. Kemiskt framställt och i en form som det inte finns i i naturen…vilket innebär att vi får i oss mer av det än om vi skulle tugga i oss en björk(?). Jag är skeptisk, som vanligt med allt som inte ser ut som originalprodukten… 🙂

  2. Ulrika, en påse halstabletter innehåller aldrig endast xylitol i Sverige, utan även maltitol, sorbitol, och andra sockeralkoholer som är väldigt laxerande. Xylitol är endast laxerande i stora mängder (>50 g), vilket en påse halstabletter aldrig skulle komma upp i (speciellt även eftersom det vanligtvis finns extremt lite xylitol i vanliga tuggummin & halstabletter i Sverige då det är dyrare), så det är sannorlikt de andra sockeralkoholerna som din kropp reagerar på. Jag har använt xylitol länge när jag bakar och har aldrig haft problem med det även i stora mängder, däremot får jag snabbt problem med andra sockeralkoholer.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.