Bilen rullar från fjäll och semester, förbi småbyar som Borgvattnet och Ramsele mot Stockholm city och jobb. Jag och Jonas passar på att planera veckorna framöver med PT-tider, hans resor, mina föreläsningar, hämtningar och lämningar samt sommarens semester. Vi går ofta om varandra eller har fullt upp med barnen där hemma så fastspända i bilen är perfekt snacktid (även om vi får försöka överrösta skrål till senaste Melidifestivals-CDn från baksätet :).
Äta är också bra sysselsättning för att få biltimmarna att gå. Med ”hemägg” från Jorm, mina föräldrars rökta nötkött, ostmacka och Vitamin Well Stevia Grace blir det extra lyxigt. Och kidsen där bak mumsar tunnbröd, så vi behåller Jämtlandskänslan i magarna en stund.
Hoppas resan hem går bra !!
Tack Mari! Hittills bra 🙂
Mysigt ösigt härligt!
Hej!
I all välmening vill jag bara säga att det rekommenderas att barn åker bakåtvänt så länge som möjligt, allra helst upp till 5 år.
Mvh Lotta
Åh Ramsele, där har jag varit varje år så länge jag kan komma ihåg:=)