Vilken skillnad det är att träna när det inte är lika tryckande värme och kroppen bundit upp mer vätska. Jag passade på att köra riktigt tunga övningar eftersom den rätta känsla infunnit sig och jag snart befinner mig i Jorm bland ”skruvskrot”. Hantlar man skruvar på med rostiga muttrar är sådär pålitliga.
Gårdagens träning:
- Dips, 4 set
- Axelpress med hantlar, 4 set
- Hantellyft åt sidan, 4 set
- Lutad bänkpress, 4 set
- Liggande baksida axlar i cabelcross, 4 set
- Bicepscurl med hantlar, 3 set
- Utåtrotation för axlar, 3 set/arm
- Sidoplanka med armrotation, 3 set/sida
Gårdagens träningsoutfit: Linne och shorts – Drop of Mindfulness, strumpor – Gococo, skor – Merrell.
Tänk att (när allt känns bra) det kan vara så LÄTT att träna tungt när det (för mig) är så..

..SVÅRT att packa lätt! Jag har ångest inför varje resa. Vad ska jag packa? Jag vet ju att jag bara kommer använda de absolut skönaste kläderna men ”man vet ju aldrig”. Vi kommer vara borta ett par veckor i lilla Jorm, med 27 mil till närmsta stad (Östersund) så jag vill ändå inte glömma något viktigt. Speciellt inte till barnen och i fjällen kan både shorts och gummistövlar behövas.
Idag blir det däremot varken tungt eller lätt utan LÅNGT! Jag har vaknat upp full av glassenergi (se Instagram/Facebook) och taggar nu till med kaffe och Gourmet-Pro-kräm. Minst 20 km vill jag få till för att börja vänja kroppen inför Lidingöloppet. Känns ändå fjuttigt jämfört med långpassen inför Vättern.
Härlig helg!


Shit vad stark du ser ut! Grymt!
=) bra pass. Ska köra detsamma !!! =)
Du ser så sjukt stark ut! LL kommer gå finemang 🙂 Jag tänkte åka ut till spåret någon gång och testa de jobbiga partierna.
Jag ska också ut & provspringa i spåret Pilla. Tror det är bra rent mentalt 🙂