Vissa dagar går jag knappt utanför dörren, sitter hemma i mysbyxor framför datorn med PT-online och blogguppdrag. Andra dagar startar i porrtajts* med lite mer fart, som igår. Dagar då jag både ger och får massor av energi och glädje. Min torsdag började med träning på SATS Stureplan (det är SÅ roligt att styrketräna just nu – trots att jag orkar hälften av vikterna mot tidigare. Gissar att det är nykärlek och utmaningen att få tillbaka min styrka som gör det så kul), sen gick jag till Riddarholmen och ledde Crosstraining för Kammarrätten. En trevlig liten grupp som jobbar på med 30-sek träning/30 sek vila på olika funktionella stationer. Direkt därefter väntade en taxi som tog mig..
*Jonas namn på zickzack-tajtsen från Röhnisch. Varför vet jag inte. Ser de porriga ut tycker du?
…ut till Nacka där jag blev intervjuad för Aftonbladet Wellness TV. Programledarna Jessica Linnman och Josefin Crafoord ställde frågor till mig om hur det är att leva med ortorexi, och Hanna Kihlander, pressansvarig för Frisk & Fri var på plats för att prata om ätstörningen i sig. Hanna nämnde att när du inte känner glädje för träningen längre, när den blir mer ett tvång – då är du i riskzonen för ortorexi. Jag har hela tiden älskat träningen, men när jag inte mådde bra var problemet att jag inte prioriterade eller kände samma glädje för annat i livet. Så som jag gjorde innan insjuknandet, och så som jag gör nu.
Reportaget sänds på Wellness web-tv på tisdag.
Som en vanlig fika. Direkt från studion fick jag taxi tillbaka till stan för ett viktigt möte på Muffin Bakery. En kär vän jag inte hunnit prata ordentligt med på länge, mer än korta fraser vid skolan, mötte upp och vi uppdaterade varandra med våra liv över varsin saftig muffin. Vi har varit nära vänner sen våra barn gick på förskola tillsammans, har sprungit mycket ihop och det var hon som gav mig kraften att söka hjälp. Hon sa då ärligt att jag inte såg frisk ut. För att hon brydde sig för mycket om mig för att hålla tyst. Jag hade då redan känt att jag måste gå och prata med någon, men annat kom alltid i vägen. Tills då. Hon gick rakt på sak och la droppen som fick mig att agera. Jag är henne evigt tacksam ♥
P.S. Min vän är även nära vän med Anders Szalkai som också var på plats i Wellness-studion för att prata om löpning. Träningsvärlden är liten. Jag antar att det alltså kommer lite löptips i samma avsnitt av Wellness-tv som jag är med i också. D.S.



Anna, du är en fantastisk förebild och inspirationskälla! Tack för att du delar med dig 🙂
Jag skulle så gärna vilja se klippet men lyckas inte hitta det, trots att jag klickar på din länk…
Det sänds först på tisdag. Lovar att säga till!
Hm… Nä? Undra vad hans definition av porr är? Haha! 😉