Löpintervaller & motivation

20140519-142517.jpg

Efter solsken kommer värsta regnet. Det är inget hinder för jag glider genom stormen. Det är bara hata, fortsätt och prata. Finns ingenting som kan trycka ner mig, ej. Se hur jag springer springer, ser hat som inget hinder. Jag sprider kärlek, de som hatar bara försvinner. Jag tar mig fram i livet, jag behöver inget, allt jag behöver har jag inom mig.

Meningar hämtade ur gruppen Panetoz melodifestivallåt, som jag tyckte skulle ha vunnit. Speciellt med tanke på hur den kan peppa som ett mantra inombords en dag som denna. Det fullkomligt öste ner under timmarna jag coachade mina företagsgrupper. De är stencoola och körde järnet ändå – första gruppen med ett smörgåsbord av långa-, korta-, backiga-, trapp- och fallskärmsintervaller. Till grupp 2 dök bara en tjej upp, lika optimistisk som jag.

20140519-141901.jpgIgår morse var det inga problem att motivera sig till att springa, men känslan efter regnlöpning är snäppet bättre. 

Hon fick personlig coaching under ett varv runt Riddarfjärden, bl.a. över Västerbron som väckte gamla minnen (samma väder dessutom, men varmare och mindre blåsigt). Vi hann prata mycket om hur stor del den mentala inställningen har när det gäller löpning:

  1. För att ta sig ut, oavsett lust och väder. Se målet framför dig – om det så är långsiktigt eller känslan under eller precis efter passet.
  2. Att hålla motivationen uppe under själva löprundan. Ex. genom att springa tillsammans med en vän, en löpgrupp, coach, ha bra musik eller köra intervaller.
  3. Att inte köra på så hårt att det känns jobbigt att ge sig ut igen. Ha alltid tanken att du kan välja att gå om det inte känns bra. Det gör det även lättare att ta sig iväg över huvud taget, eller att ta i extra hårt en kort stund vid ev. intervaller.

Just intervaller tycker jag gör passen roligare, och de behöver inte pågå så länge eller vara så jobbiga att du får blodmak. En tempohöjning från din normal takt räcker, eller att använda som kom-igång-pepp där du joggar vid intervallerna och går under vilan (om du inte har som mål att ”vinna ett lopp” och måste pressa gränserna hårdare). Förutom att prata körde vi pyramidintervaller Milla tidigare tipsat om, som inte tar längre tid än 30 minuter totalt:

  • Intervaller i sekunder: 30-45-60-90-120-90-60-45-30
  • Vila mellan varje intervall: 15-25-30-45-60-45-30-25
2 Kommentarer
  1. Hej

    Har du någon bra rekommendation på skor som är bra för just asfaltsunderlag? Märker stor skillnad i hur jag mår efter jag sprungit på asfalt kontra mjukare spår. Har lite problem med ländryggen och får faktiskt riktigt ont efter asfaltslöpning men känner ingenting om jag är i spår! (enklast är ju naturligtvis att undvika asfalt men ibland är asfalten närmast tillhands)

    Har idag Asics Cumulus som jag ändå förstår ska vara bra dämpning i…

    Tack på förhand

    1. Ulrika – jag tycker du ska pröva ut skor anpassade just för dig i en butik med personlig service. Det är så individuellt vad som är bra.

      Tips 2 är att träna mycket core så att du har stöd av dessa muskler när du springer. Tänk på att hela tiden ha en aktiv bål som hjälper till att ta upp stötar när du springer, och som skyddar ryggen.

      Lycka till!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.