Piggelino

Jag har tidigare skrivit om Funbeat, en internetsida där du kan registrera din träning. En annan bra (ännu bättre enligt mig) sida för dig som även vill ha koll på din kost är Piggelino. Här kan du registrera dina maträtter och få exakt näringsinnehåll, något för dig som vill ta dig i tävlingsform eller bara är intresserad av om du äter tillräckligt i förhållande till din träning.

Du kan, precis som hos Funbeat, lägga till dina vänner och få en uppsjö av styrketräningsövningar med videosnuttar av hur man gör. Blir du ”Guldmedlem” kan du även registrera dina träningsresultat med mobilen och där se tidigare resultat.

Riktigt proffsig och snygg sida för den seriösa! Kan även tillägga att killen som gjort sidan tränar på mitt jobb. Han har väl fått sin inspiration härifrån..

2 Kommentarer
  1. Klart han blivit inspirerad av både dig och KTH-hallen. Tack för att du tipsar om Piggelino! Jag gillar din blogg och ska genast börja följa den.

    /Susanne som också är med i Piggelino-gänget och tidigare tränade på KTH-hallen.

  2. Ni har gjort ett riktigt bra jobb med Piggelino – ni ska vara stolta! 🙂

    Tack, kul att du hittat hit. Jag känner igen ditt namn. Du tränade ganska ofta vad jag minns.

    Säg gärna till om ni kommer med några nyheter på Piggelino så ska jag skriva om det!

    Mvh/Anna

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.