Följa John – 3e veckan

1. Nu har det gått 3 veckor och du har verkligen rivstartat med framförallt kosten. Hur mår du?

John fortsätter med samma energi mot sitt mål.

Det har gått bra med kosten. Under tredje veckan har jag känt mig lite energifattig men det har nog att göra med att jag varit lite för kalorisnål, så har ökat lite från igår. Jag har sett till att äta lite mer fett i form av nötter och ost så vi får se hur det känns nästa vecka. Vardagarna känns klockrena! Jag gillar rutinen med små mål och ofta, jag äter kl 8, 10, 12, 15, 18 och 21 och hinner aldrig bli ordentligt hungrig så det är lätt att hålla mig till lagom portioner. Dessutom har jag tappat väldigt mycket kolhydratsug så det är inga problem att hålla mig borta från godis, läsk, bröd och pasta etc. som jag tidigare var väldigt sugen på. Men jag ska se över mina luncher på jobbet eftersom jag såg din kommentar i nästa fråga.

2. Jag har sett på Piggelino att du dragit ner lite väl mycket på kalorierna och att du slarvar med lunchen. En burk keso räcker inte – du måste äta rikig mat och så varierat som möjligt med mycket grönsaker för att inte få brist på något. Märker du på träningen att du inte får i dig tillräckligt med energi?

Jag har inte märkt något negativt på träningen alls (bortsett från de första dagarna när vi körde igång). Jag har istället känt att jag kan prestera bättre och vara väldigt fokuserad när jag tränar. Det har givetvis inte bara med kost att göra utan det beror mycket på att jag har en annan syn på träningen just nu eftersom jag har ett mål med den.

Jag kunde köra mitt bästa Bodypumppass någonsin igår och styrketräningen går bra. Jag har blivit bättre på att köra ett antal extra lågpulspass på kvällarna (45-60 minuter träningscykel framför guitar hero, strålande kombination som är rolig och jag märker inte att benen snurrar av sig själv).

3. I läxa till nästa vecka får du att äta mer ordentlig mat vid lunchen (quorn, soyabiffar, tofu, ägg, grönsaker). Ät bra mat, men MER så att du kommer upp i minst 1800-2000 kcal. Annars är risken stor att du blir sjuk eller överäter när du känner dig låg. Lägg till nötter vid mellanmålen som innehåller bra fett, proteiner och mycket energi. Se även till att äta lite blåbär ihop med lättkesellan och keson för att få i dig mycket antioxidanter.

När det gäller träningen rekomenderar jag dig att lägga in ett pass konditionsträning på högre nivå, t ex löpning eller spinning 60 min utöver din lågintensiva kontitionsträning. Styrketräningen fortsätter du köra med 12-15 reps. Känns detta rimligt?

Där var det inte så mycket att svara på  :). Ja jag ska ta till mig det där och ändra.

Superbra John! Det ska bli kul att göra en fettmätning nästa vecka. Trevlig helg!

3 Kommentarer
  1. Hej!

    Finns det möjlighet att få reda på Johns alias på piggelino..? Jag är nyfiken på tränings- och kostupplägget… 🙂

    Mvh Carolina

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.