Har länge velat prova laga något med filodeg och hittade det här receptet på frasiga spenat- och ostrullar. Filodeg är en fettsnål ersättare till smördeg och passar utmärkt t.ex. till vårrullar och pajer. Du hittar filodeg i frysdisken.
Ingredienser:
- 200 g späda spenatblad
- 200 g keso, gärna med gräslök
- 1 msk hackad dill (kan uteslutas enligt min smak)
- 4 ark tinade filodeg
- lite flytande smör eller olja
- salt och nymald svartpeppar
Gör så här:
- Förväll spenatbladen i ett par matskedar vatten i en kastrull på låg värme, 2-3 min. Låt spenaten rinna av och pressa ut vätskan.
- Hacka spenaten och blanda med keso, dill, salt och peppar.
- Pensla degarken med smör/olja. Lägg spenatblandningen som en längd vid ena kortsidan av varje degark. Rulla ihop degen ganska löst om fyllningen.
- Lägg rullarna på ett baklåtspapper på en plåt. In i ugnen på 200° tills de fått fin färg och är frasiga, ca 15 min. Dela dem i halvor och servera dem varma som de är eller ihop med t.ex. fisk eller kyckling.
Mums. Mamma brukar göra filodegslasagne med fetaost och spenat. Mkt gott! 🙂
Åhh, det måste jag testa någon gång. Låter jättegott!
Jag kan ta för givet att du är en expert på detta ämne
I think you have mentioned some very interesting points , regards for the post.
I have recently started a site, the information you offer on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.