Träna armar?

Jag fick frågan:

Hejsan!

Dips – träning för bröst, triceps och axlar.

Jag har bara några frågor ang. dina träningsveckor. Varför tränar du baksida axlar 2 ggr i veckan? Och tränar du armarna något? Vad gör du för övningar när du gymmar dina pass? På varje kroppsdel alltså.. Du kanske har skrivit det någonstans på sida som jag inte sett? Jag är väldigt intresserad av gymträning men känner att jag vill ha mer expertishjälp och ny inspiration. Hoppas du kan hjälpa mig!

Mvh Eleonor

Mitt svar:

Hej Eleonor!

För det mesta tränar jag bara igenom hela kroppen en gång per vecka, men eftersom baksida axlar är sådana muskler som är viktiga att träna kan det hända att jag kör dem två gånger ibland. Armar kör jag väldigt sällan. De får väldigt mycket träning i alla styrkeövningar (t.ex. får triceps massa träning vid dips, biceps får jobba mycket vid ryggövningar). Visst är det bra att träna armar ibland, men eftersom jag har ett fullspäckat schema med jobb och barn gäller det att prioritera vad som är viktigast att träna.

Jag brukar lägga upp vilka övningar jag kör på bloggen då och då. Du hittar t.ex. ett ryggpass här och ett benpass här och ett bröstpass här.

Kul att du fastnat för gymträning. Jag tycker också att det är väldigt roligt!

Lycka till med din träning! Kram/Anna

3 Kommentarer
  1. Här kan jag lära mig mycket! 🙂 Hur viktigt är det att man varierar sina övningar på de olika muskelgrupperna? Kan man göra samma upplägg vecka efter vecka?

    Tack för orden på min blogg. Det gjorde min dag! 🙂

  2. Hej Dessie! Du behöver inte variera övningar så ofta om du har några du gillar. Däremot är det bra att variera antalet repetitioner & vikterna. Kör t.ex. 2 veckor med runt 15 reps/set, 2 veckor med runt 10 reps/set & 2 veckor tungt med runt 6-8 reps/set. Då får musklerna hela tiden nya utmaningar utan att du behöver byta övningar.

    Kul att kunna glädja. Jag menade det! 🙂

  3. Hej där! Det här inlägget inte skulle kunna skrivas bättre! Läser igenom det här inlägget påminner mig om min tidigare rumskamrat! Han höll alltid tala om detta. Jag kommer att vidarebefordra denna artikel till honom. Pretty säker på att han kommer att ha en bra read. Tack för att dela!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.