Variation

Jag peppar för ett tufft Easylinepass, där focus ligger på uthållighet. OBS! Killen på bilden är inte samma som den jag skriver om i texten nedan.

Idag struntade jag i att köra vanligt styrketräning med min PT-kund. Istället fick han prova Easyline (cirkelträning där lufttrycksmaskiner varvas med konditionsstationer) + 30 min yoga. Han tyckte det var jättekul och körde stenhårt. Jag la även märke till att han behövde yoga för att bli smidigare och få stretcha ordentligt.

Att variera träningen är inte bara bra rent fysiskt för att kroppen ska bättre i alla moment (starkare, bättre kondition, smidigare, bättre balans, uthålligare etc.), det är även kanon för motivationen. Det är lätt att halka in i samma spår, att man tränar samma sak varje vecka av gammal vana. Då är det lätt att kroppen vänjer sig vid träningen och resultaten uteblir, eller att du tröttnar och slutar träna. Bästa sättet att få effektiv och varierad träning anpassad till just dig är att anlita en personlig tränare. Har du inte råd eller möjlighet till det – försök variera så gott du kan. Lovar att det ger en kick för din träning!

3 Kommentarer
  1. Ja, KTH-Hallen ligger alldeles intill Lilljanskogen. Nära stan men ändå väldigt lugnt & med fina elljusspår bakom huset.

    Nu ska jag på Bodypump-release på Odenplan.

    Ha en supertrevlig helg!
    Kram/Anna

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.