Sponsor

Min mans oanvända Adidasskor.

Vem blir inte avundsjuk på det här? Min man har hela fem par oanvända Adidasskor i garderoben. Snygga och för olika sporter. Hur kan han låta bli att använda dem? Jag förstår inte.

Alla drömmer väl om att ha en sponsor. Kanske du redan har en?

4 Kommentarer
  1. Men oj, vem är din man, alla blir väl inte sponsrade sådär? 🙂
    Nej, har ingen sponsor men funderar lite på en till min dotter så min följdfråga är hur det går till? Ska man ta tag i det själv eller företagen kommer själva, hur var det i din mans fall?
    //Frågvisa Malin 🙂

  2. Hej Malin!

    Bara kul att du frågar. Min man vill inte att jag nämner hans namn eller att han är med på bild. Därför skriver jag ”min man” hela tiden.

    Han håller i personlig tränar-utbildningar mm, föreläser och gör jobb åt Adidas, därför blir han sponsrad och får ibland kläder istället för betalt (& då brukar jag och barnen kunna få lite kläder).

    Jag vet inte hur man går till väga annars. Antar att man kontaktar sponsorn och hör om ett samarbete skulle vara intressant. Tävlar din dotter i något?

  3. Jag har hört att det är bra att vara nyfiken, annars får man ju inte reda på något… 🙂 Men nu förstår jag hur det ligger till (vilket intressant jobb han verkar ha)

    Min dotter tävlar i friidrott. Jag fick en fråga om det häromdagen när jag pratade med ett företag om sponsring, jag lovade att skicka in ett litet brev om henne och därav kom tanken på att kanske utveckla det hela. Men hon är inte så gammal, kanske hon är för ung, kanske det ger henne en press att prestera som är tung att bära osv, många funderingar just nu 🙂

  4. Ja, det är klart att du ska fråga! 🙂

    Det beror ju på vad sponsorn vill att din dotter ska göra. De kanske nöjer sig med att hon syns i deras kläder (om det var ett klädföretag) på träning och tävling. Men det är klart, då måste hon säkert delta i lite större tävlingar. Du får fråga!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.