Fun Light Love

Lagom inför Alla hjärtans dag stod en påse med den här flaskan utanför min dörr. Fun Light Love har smaken granatäpple/jordgubb. Förr i tiden drack jag en hel del Fun Light, men efter att smaklökarna vuxit tycker jag den smakar lite väl konstgjort. Den här sorten var i alla fall rätt god i lagom mängd och barnen gillade den verkligen.

Jag provade även en riktig ”byggar-klassiker” och blandade saften med lättkesella. Det blev rätt gott när jag piffade till det hela med lite tinade hallon och linfrön.

5 Kommentarer
  1. Har helt slutat med fun light här….drack alltid den förr & blandande den i både kesella & havregrynsgröt. Sen köpte jag smaken chai…sonen fick jordens allergi chock (har aldrig varit allergisk mot något tidigare) & det blev dunderfart till sjukan…där de talade om att det inte var nåt ovanligt ”fenomen” när det gällde just Fun eftersom den tydligen innehåller otroligt mycket färgämnen & konstgjorda ämnen:(
    Så här är Fun numer totalt bannlyst…känns otroligt onödigt att utsätta kroppen för det efter att fått hört att det är vanligt..
    //Anki

  2. Tack för din berättelse Anki! Bra att du varnar andra, även om alla är mer eller mindre känsliga för tillsatser. I små doser tror jag inte man behöver vara rädd, men de som får starka reaktioner ska nog utesluta det helt.

    Hoppas din son mår bra idag!
    Mvh/Anna

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.