![]() |
| Löpning längs Vallhallavägen som är låååång, seg och småsluttnade = PANNBEN! |
Stå och glo en halvtimme tills MiniSats öppnade eller låssas som det regnar och ge mig ut i blåst och spöregn var morgonens alternativ. Gå hem? Inget alternativ. Lätt val för mig som är van och vet att löpning i regn kan vara riktigt skönt och man blir ju ändå blöt av svett. Bra val för benen kändes lätta, regnet piskade svalt i mitt röda ansikte och tvillingarna fick sin sovstund.
Dessutom ännu skönare att komma in i värmen på gymmet där jag fortsatte med rodd 20 minuter, trappmaskin 10 minuter och 5 minuters armcykel. Inte för hårt, för i eftermiddag blir det ett stykepass med grymma Em som jag verkligen ser fram emot.

Min nya tränings- och skötväska från Röhnisch vårkollektion fick utstå regntestet. Höll inte helt tätt, men den är nog inte tänkt att springa i ösregn med. Men hade jag varit ute längre hade ju blöjorna kunnat suga upp det värst blöta 🙂
Jag har aldrig förstått det där med att köpa svindyra skötväskor och har alltid använt vanliga handväskor eller träningsväskor. Röhnisch snygga väska passar perfekt att hänga över vagnen. Dock saknar jag fler fickor med dragkedja, fler separata fack för skor/kläder och hållare för vattenflaska, men rymlig är den. Jag fick plats med allt detta:
- Handduk och duschateraljer
- Skor
- Jeans, tröja, underkläder
- Shaker
- Vattenflaska
- Haklappar
- Blöjor, tvättlappar
- Extra bebiskläder
- Barnmatsburkar
- Småprylar (hänglås, kamera, iPhone, plånbok)
Nu, ladda om med mer energi inför nästa pass. Lucky me som får köra två pass idag! 🙂
P.S. ”Lucky you” är Röhnisch suveräna slogan. D.S

Anna Jonasson
Heja dig! :-)Funderade bara på; Har du möjlighet att ta med dig barnen på gymmet..? 🙂
Tack! :)Nej inte i själva gymmet får man ha barn. ”Bara” lämna dem på barnpassningen.
Helt rätt inställning av dig! Många andra hade nog valt att gå hem eller stå å vänta under ett tak. Men inte du inte! Härligt!Hoppas att träningen med Em blir rolig! Det är jag säker på att den blir!Kram
Jag har faktiskt aldrig ägt en riktig träningsväska. Men det kanske vore något! Den där väskan verkar ju vara toppen!