Från svett till kyla

svett_kyla.jpg

Jag vill INTE bli sjuk och planerar inte bara vad jag ska ha på mig när jag tränar utan även vad jag drar på mig EFTER och ska ut i kylan. Torra varma kläder närmast huden är extra viktigt när jag svettats och ska ut. Idag var det -16° här i Stockholm på morgonkvisten och då är det överdragsbyxor över tajtsen, mössa, fleece och varma vantar som gäller. Är nästan aldrig sjuk (”ta i trä”) och det kan ha att göra med att jag tränar varierat, äter hyffsat ordentligt och klär mig rätt. Om jag får vara lite skryt-besservissrig 🙂

Träningsoutfit: Alla kläder från Röhnisch (även vattenflaskan och trosorna!!) utom strumpor från Gococo, skor från Karhu.

Utomhusoutfit: Jacka – Ahkka, fleece –  Norröna (i supermaterialet Polartec), fleecemössa – Gococo, överdragsbyxor – Nike, skor – The North Face, vantar – Thinsulate.

Idag har jag ont i varenda liten muskel, t.o.m. andningsmusklerna vid revbenen (förmodligen från yogan). Tänkte först ta vilodag, men var för energifull och körde ett kort återhämtningspass på roddmaskinen, trappmaskinen och armcykeln. Bara 40 minuter + ett par plankor. Snart blir det även lite yoga med mycket stretch här hemma. Kommer sitta fint för min ömma kropp (#yoga30days går fint).

Ha en solig fredag och glöm inte mössan! 😉

4 Kommentarer
  1. Hej! Tack för en toppenblogg! Jag sitter här Med världens träningsvärk i hela kroppen och undrar: Kan jag träna ändå? Är det skadligt på något sätt? Tacksam för svar!Kram

    1. Hej Rebecca! Träningen blir ju inte lika effektiv & det är ju bra att ta det lite lugnare men absolut kan du träna.Kram

  2. Tack för svaret! Det är så underbart att du är engagerad i dina läsare, jag har ställt frågor på många tränings/hälsobloggar men aldrig fått svar :)Ha en fin helg!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.