
Direkt från styrketräning på gymmet till..

..BVC i samma Röhnisch-linne. Lika snyggt och passande för både tillfällena när tid för dusch inte hinns med. Blev inte direkt svettig efter mitt styrkepass utan bytte bara om till ett par jeans och en kofta över – perfekt! Att det sen visade sig att jag kom en månad för tidigt (13/3 skulle jag dit) och fick rulla hem igen är en annan sak..

Träningen gick i alla fall bra, men är fruktansvärt trött i benen efter gårdagens 26 km. Inte alls konstigt. Fick bli överkroppsträning för rygg, baksida axlar och triceps där jag hade lite mer krut och i morgon välbehövlig vilodag.
Kan förresten tipsa om en skön stretch för latsen (d.v.s. Latissimus Dorsi – breda ryggmuskeln). Jag brukar stretcha lite mellan/efter mina chins-set (bild ovan). Stela lats roterar axlarna framåt, därför är det extra viktigt att sträcka ut dem då de flesta redan är framåtroterade p.g.a. mycket tid vid datorerna.
- Ta tag högt upp med samma hand som den sida du vill stretcha i något som sitter fast.
- Häng åt nedåt/åt sidan så att det sträcker i latsen samtidigt som du tänker dig att du ska titta ut under armhålan. Upprepa på andra sidan.
P.S. Linnet satt även på vid dagens 25 min yoga här hemma. Verkligen multifunktionellt plagg. D.S.
Nej, man blir seg efter långa pass 🙂 GRYMT kört!! Verkligen!Själv fotade jag i 18 timmar och herregud så seg jag blev efter…I morgon kör jag igång träningen igen.
Tack för stretchtips! Testar det efter mitt ryggpass på onsdag!
Tokigt att du tog fel på BVC besökstiden med en månad! Men instämmer att linnet var multifunktionellt. Smart att kunna använda det till flera aktiviteter!Kram