
Jag föredrar att träna så mycket som möjligt utomhus när jag är i Jorm. Vill bunkra så maximalt med frisk luft och är det någon träningsform som är optimal så är det skidåkning, både för hjärta och hela kroppens muskler.
Semester-styrketräningen blir mest underhållsträning med snabba pass och mycket super-, triset och cirkelträning för att ge tid till annat. Igår i form av ett cirkelpass för rygg, triceps och mage. Jag körde dessa fyra ryggövningar efter varandra utan vila:
- Stående rodd med stång.
- Latsdrag.
- Hög rodd (lutar mig mer bak, kommer ut med armbågarna så att vinkeln blir 90° och siktar högre upp på bröstet).
- Baksida axlar på bänk (stannar rörelsen när armarna står rakt ut åt sidan och vinklar upp lillfingret lite).
Fortsatte sen med detta triset:
- Tricepspress från pannan med stång – Axelrotation utåt – Plankan 1 minut.
Samtliga övningar fyra varv med ca 30-60 sekunders vila mellan varje varv. Skön genomkörare!
Anna Jonasson
Har du når tips till mig som älskar o träna men avskyr just nu o träna sj!!:( tack på förhand:) mvh Mia:)
Vad menar du med ”sj”?
Har du nå tips på träning av ländrygg som jag kan göra hemma. Är gravid, så kan inte ligga på magen ;).Tack för en kanonbra blogg. Du inspirerar varje dag!
Vet du övningen ”hälsande hunden”? Kolla in Terese blogg annars:https://sparkibaken.se/dagens-ovning/dagens-ovning-gravid-halsande-hunden/
Semesterträning är så härligt, all tid i världen att bara njuta. Eller så drar man av ett riktigt brötarpass och njuter av insatsen i efterhand 😀
Precis! Underbart 🙂
Häärlig workout! *tummen upp*
Tack för den 🙂
Toppen, tack! Då ska jag köra med den och hoppas att ryggen känns lite bättre efter ett tag :). Just nu känns det som om den fina ”svanken tar över totalt..