Igår testade jag appen Casall T.O.D. som innehåller många bra övningar. Hittade ”Lacross lunge”, en sorts enbens utfall med korsat bakre ben, som jag inte testat förut. Bra träning för rumpa, lår, core och balans.
Försök böja djupt i ståbenet med kroppsvikten långt bak så att rumpan får jobba. Utmana balansen genom att ha det bakre benet i luften. Växla ben! En bättre film av övningen hittar du i Casall T.O.D.
Får du inte upp övningen? Du hittar den även här.
Anna Jonasson
Vilket härligt klipp då dina små kommer och är bara SÅ SÖTA. Övningen såg riktigt klurig ut jag skulle garanterat ramla omkull.
Den här övningen såg ut att utmana balansen en hel del. Måste självklart testa på nästa träningspass:)!
Älskar balansövningar, då piggnar jag till!
Tack för tipset på övning! Laddade hem appen samma dag som du rekommenderade den första gången men har helt ärligt inte provat. Satsar på att prova på söndag.PS. Sötare assistenter får man leta efter 😉
Sweet, testar den övningen ikväll. Ska bli spännande!Vilka sweethearts du har!Gör ju att man blir sugen på en till 🙂
Jösses sikka sötnosar!!!
Jag vill se mer filmer med bara dina assistenter 😉