Det blåste storm över Jorm i går kväll men idag är det lugnt och perfekt för en löptur. Oavsett storm eller inte hade jag redan bestämt mig för att springa – om jag så skulle behöva pulsa genom meterhöga drivor, och förberedde då dagens outfit.
Det FINNS dåligt väder men det finns också bra kläder. Varm under är viktigt och en typisk outfit här är underställ och varma strumpor. Bekvämt både inne, vid utomhussport och snölek. Dagens tröja från CRAFT (passar bra neråt -10°), långkallingar från Ullmax och strumor av okänt märke.

Ser mysigt ut. 🙂
🙂 Härligt, bra kämpat.. Stormen letade sig nog bort till er från Sundsvall, här är idag vindstilla och någon liten få minusgrad. Så ja, en löprunda blir det allt. Har du inga bra vinterlöparstrumpor att tipsa om?
Gococo har sköna lite varmare strumpor liksom Icebreaker och Röjk. Surfa in där & kolla! 🙂
Ut bara! Överlevde jag 28 dagar dåligt väder så springer du igenom den där stormen oskadd! 🙂