De som tycker att personlig träning är dyrt skulle vara veta hur mycket tid som går åt runtomkring. Att lägga upp pass anpassade efter kundens specifika mål, förutsättningar, tid, vardag och mycket mer. Timmen på golvet är bara en bråkdel av tiden på förarbetet, precis som att det ligger mycket tid bakom varje tränings- och kostupplägg online. Men det är väldigt roligt och jag är bra på att planera.
Strax kommer en ny PT Hemma Hos-kund till mig för ett effektivt och tufft tabatapass. Vi har inga stora ytor här hemma men med bra redskap spelar det ingen roll. U-shape är mitt nya grymma tortyrredskap 🙂
P.S. Samma sak gäller träning – det du presterar i ett lopp, eller de färdigbakade magrutorna är bara en smula av all träning innan. I morse körde jag mitt sista längre skidpass innan Öppet Spår – 22 km med ett par 500 metersintervaller. Jobbet före riktiga jobbet på måndag. Känner mig i bra form just nu och förstår inte var jag får krafterna ifrån då jag rent fysiskt sover för lite och stressar som jag gör. Att ha mål med sin träning är som att trimma kroppen till extraväxlar du inte trodde fanns. D.S.


Anna Jonasson
Tycker inte priser för pt är farligt. Som sagt det är ju mycket arbete bakom. 🙂
Är man duktig på det man gör (oavsett yrke) så SKA man ta betalt för sin kunskap. 🙂
Det är det som skiljer oss från att köra ett färdigt träningsprogram på nätet. PERSONLIG träning!
Jag gillar planeringen bakom nästan lika mycket som träningspasset, det skapar så mycket förväntningar.
Helt rätt. Tyvärr är det svårt för såväl företag som privatpersoner att inse allt arbete bakom varje upplägg. Inte bara planering utan även kontinuerlig utbildning som kostar för att hela tiden ha spetskompetens inom sitt område. Nåja, jag tror det så sakteliga börjar förändras och man börjar förstå att kunskap och erfarenhet kostar. Själv har jag funderat över det här med att skapa rutiner – framförallt träningsrutiner. Inte det enklaste alla gånger. /Anna
Nej jag kan tänka mig det. Måste vara enormt mkt arbete !!!
Det ser härligt ut att träna i ditt vardagsrum tycker jag! Smidigt!
Du inspirerar så mycket! När jag lyckats spara ihop pengar ska jag absolut använda mig av ditt PT-online 🙂
Tack – vad roligt Cherie 🙂