Göteborgsgirot

mattias_reck - Göteborgsgirot

Min mentala förberedelse inför Vätternrundan fortsätter och igår kväll försökte jag suga åt mig så mycket inspiration som möjligt vid en pressträff inför Göteborgsgirot – en cykelfest för alla 10-12 maj i Göteborg. Göteborgsgirot består av flera lopp och som längst ett stadlopp på 70 km, ett MBT-lopp på 25 eller 37 km. Har jag möjlighet vill jag delta vid stadsloppet som jag fick startplats till, men måste kolla läget med mannen hur den helgen ser ut först.

Förbundskaptenen för Svenska cykellandslaget, Mattias Reck (bild ovan), har lagt upp banprofil för stadsloppet och var igår på plats smittade av sig med sin cykelentusiasm och gav träningstips. Han berättade bl.a. att spinning är grymt för att träna upp hjärtat inför cykellopp, men detta kan du bara göra till en viss nivå. Sen är det grenspecifik cykelträning med långpass och sk. tröskelträning som ger bäst resultat.

jonas_colting - Göteborgsgirot

På plats var även VM-tvåan i triathlon – Jonas Colting, en man med många järn i elden och som snart kommer ut med en boken ”Triathlon för dig”. Under kvällen delade han med sig av sin erfarenhet, pratade bl.a. om hur utvecklande det faktiskt kan vara att ”sätta sig själv i skiten” genom att ha höga mål, och agerade bollplank för våra frågor. Jag själv fick svar på min om att utan erfarenhet av cykellopp köra Vätternrundan. ”Du kommer klara det på ren vilja med det kommer vara ett helvete”. Ok. Nu är min taktik att mildra detta ”helvete” så mycket som möjligt med grenspecifik TRÄNING. Alltså cykla. Jag börjar idag 🙂

craft_cykel - Göteborgsgirot

En av sponsorerna vid Göteborgsgirot är CRAFT som har finfina cykelkläder. Ett par tajts med ”gelrumpa” är något jag måste införskaffa. Och kanske en ny cykel? Och cykelskor? Får be om tips av tjejen med koll.

10 Kommentarer
  1. Åh så spännande! Jag ska följa dig noga. Själv blir det Vätternrundan 2014 som är det stora målet. Runt 150 mil i benen fick jag höra är bra att ha om man vill cykla Rundan och kunna njuta åtminstone lite… Det får bli mycket spinning i höst/vinter och sen cykel vid den här tiden nästa år! Lycka till med cykelutmaningen!

    1. Jag ska läsa på lite & testa någon gång. Ingen aning hur man gör, men antar att det finns massor att läsa.

  2. Helvetet kan också bli en UPPLEVELSE! Precis som Vasaloppet.
    Kommer du cykla VR själv eller med ngn kompis/grupp? Viktigt att tänka på!
    Assos byxor är bäst!
    Vad har du för starttid?
    Det finns en uppsjö saker att tänka på inför VR, men frågan är vad som är viktigast….? Cykel, kläder, vad att äta innan och under, boende etc.
    Jag är ingen expert men har kört två varv runt sjön. Ett i bra väder och ett i pissväder! Hjälper dig gärna om du har frågor.
    /Helena V

    1. Ja, Jonas Colting känner ju inte mig & vet att jag är rätt focuserad & går in för det jag gör. Tror också det kan bli roligt 🙂

      Tror jag kommer cykla själv även om det är fler företagskollegor som kör. Men vi är på olika nivå.

      Starttid 23.20 – värdelöst! Undrar om det går att byta 🙁

      TACK för all hjälp! Kan hända att jag mailar senare 🙂
      Kram/Anna

  3. Jag skulle inte ge mig på att köra Vättern utan cykelbyxor och cykelskor – och helst en ”riktig” cykel också. Allt beror ju på hur snabbt du vill att det ska gå och hur ”komfortabel” resan ska vara. Det finns ju de som har trampat runt den där sjön i träskor och på en gammal militärcykel… Men det är nog klart trevligare upplevelse men cykelkläder, cykelskor och en landsvägscykel. Vilken tid ska du starta?

    1. Sara – lugn! Jag ska se om jag hittar en annan cykel, men så länge får denna duga. Har ju nyss kommit igång. Allt löser sig 😉

      Jag har starttid kl 23. Sjukt dåligt!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.