Det var säkert ett halvår sen barnen var på MiniSats och de blev jätteglada när jag föreslog att starta helgen där. Som ett lekland i miniformat bara det att de även kan rita, klä ut sig, se på film och idag påskpyssla. Jonas är bortrest tills i kväll och jag gillar att fira in helgen med träning.
Efter 2 veckors lätt styrketräning med uppåt 15 reps/set ökade jag vikterna till en mellantung period med 10-12 reps/set. Dagens fokus var bröst/axlar, och det är en kick för självförtroendet att åter orka nästan samma vikter som innan träningsuppehållet.
I gymmet kör jag alltid i Merrell som ger bra grepp, automatisk träning för fötterna/balans/core och skön barfotakänsla. Speciellt i värstingmodellen Vapor Glove som jag hade på mig idag.
Innan jag svirade om till ett par All Out Fuse – en lätt och smidig nybörjarsko för minimalistisk löpning (tidigare benämt som barfotalöpning), byggd för att aktivera hela foten och underlätta övergången från väg till lättare terräng. Mycket skön och lite mer stabil än Pace Glove jag tidigare sprungit utomhus i.
Merrell hade bjudit in några personer de sponsrar till ambassadörsträff där vi fick prova skor under en vacker promenad i Bergianska trädgården. Claes presenterade skornas funktion och märket som är mycket inriktade på outdoor (även om de funkar fint på gymmet också), och lämpar sig bra för t.ex. terränglöpning och vandring.
Att träna i minimalistiska skor är en trend som växer, men Claes från Merrell pratade om att försöka landa på hela foten istället för framfoten – rådet jag själv hört de senaste åren. Detta för att undvika problem som t.ex. överbelastade vader och hälsporre. Som van löpare kanske du klarar springa på framfoten längre, men som nybörjare eller om du vill springa längre sträckor i minimalistiska skor rekommenderas alltså att landa på hela foten. Men som med allt – trivs du med din löpstil och håller dig skadefri finns ingen anledning att justera något, dock blir löpsteget automatiskt mer på framfoten i minimalistiska skor.
Skon till höger – en mer uppbyggd Merrell, sitter på Milla som jag tog följe med. Vi är i liknande fas av småbarn, uppstart som egenföretagande PTs (båda finns på pto), gillar träning och bloggar. Kul att få mer tid att prata.
Efter promenaden bjöds vi på lunch i mysiga Orangeriet där alla presenterade sig själva och sin verksamhet närmare. Gott och trevligt sätt att träffa sin sponsor på, och vi kommer ses fler gånger framöver för att umgås och testa ut skor. Idag fick jag även med mig ett par läckra Barefoot Run Bare – lysande gula som solen!
Mina bloggassistenter var med hela tiden i Chariot-vagnen, fikade bulle och lekte med stenar på Orangeriets grusgolv. De har roligt i de flesta miljöer och det krisade bara en stund vi inte hittade Juniors Tidis (snutte-tiger), men den hade bara hamnat uppe på en dörr (!). Allt gott – slutet gott 🙂
P.S. Mer om fördelarna med minimalistisk löpning/barfotalöpning har jag skrivit här. D.S.







Anna Jonasson