De senaste kvällarna har mina middagar varit lite utöver det vanliga. Mina föräldrar är i stan, bor hos syster m. fam, men var hos oss i onsdags kväll och hela torsdagen då jag var på språng. En onsdagsmiddag de själva bjöd på med egenproducerad entrecote och potatis. Alltid lika lyxigt, gott och mysigt att ha alla mina älskade samlade, men lite annan stil än den i går kväll.
Här var det fina uppläggningar och träningskläder som gällde. Lovisa Lofsan Sandström har gjort en otrolig framgångsresa de senaste åren och nu designat en ursnygg löpkollektion tillsammans med Röhnisch, Röhnisch Running Limited Edition, som de presenterade under middagen. Jag visar bara upp en teaser just nu och berättar mer om kläderna senare. Det blev sent igår och nu kallar PT-jobbet, men jag lovar att det är vackra plagg ni kommer få se. Tills dess frestas jag med allt gott vi fick äta på restaurang Oaxen Krog och Slip ute på Djurgården.
Titti Schultz följer jag på Instagram (@tittischultz) och lyssnar ibland på i radon, så det känns som att jag känner henne. Hon är alltid lika roligt och även väldigt trevlig IRL.
Jag smakade råbiff för första gången. Mycket godare än jag föreställt mig.
Samma sak bläckfisk. Faktiskt Svensk sådan, vilket var nytt för mig att det fanns. Ok, men inte min favorit. Kan inte få bort sugproppar ur tankarna.
Huvudrätten bestod av en stor piggvar-fisk med potatis och rykande het smörsås. Mycket gott!
Men bäst var nog ändå efterrätten, uppvisad av Leila Söderblom och Victoria Riis ovan. Speciellt den här glassen med krossad lakrits, kola och lingon. Till allt serverades även söta muster med fantastisk smak, och passande viner till varje rätt.
Sen visade Lovisa upp och berättade mer om klädkollektionen. Hon och Röhnisch har i alla fall gjort ett kanonjobb som jag bara sett glimtar av tidigare och äntligen fick klämma, känna och prova.
Det här var som sagt bara en sneakpeak från gårdagskvällen som gick alldeles för fort. Väldigt roligt att träffa flera intressanta människor jag bara haft kontakt med via sociala medier, som delar intressen som bloggande, träning, mode, fotograferande och god mat. Många Instagram-pauser blev det, och först vid midnatt rullade jag hem på cykeln i skenet av fullmånen. Upp i varv och glad efter en väldigt trevlig kväll.
Stort tack och GRATTIS till Röhnisch-teamet och Lovisa!
Låter som en fantastiskt rolig dag 🙂
Ja Pilla! Är lite seg idag men det var det verkligen värt 🙂
Kram!
Låter som en härlig kväll på alla sätt och vis 🙂
Och kött som man vet är närproducerat smakar så mycket godare! Det är lyx om något 🙂
Ja Elin! Och även köttet på restaurangen var fint. De hängmörar och fixar allt själva där. Mycket lyxigt & gott!
Ser ut som du haft mysiga kvällar 🙂
Jag håller med dig, bläckfisk är ingen favorit, men det andra såg supergott ut!
Kram
Linda – det var ändå kul att provsmaka & inte så illa som jag trott. Men som du säger var det andra godare & ja – en supertrevlig kväll!
Kram!