Helgen ur mobilen #3

helg_okt_16

Helgen närmar sig sitt slut men ändå med en fin stund kvar. En middagsdejt med mannen i soffan när de små kommit i säng. Helgerna är härliga men så intensiva att vi knappt får en sekund att prata. Men när Junior och Jonna har lagt sig, Hugo och Hampus är hos grannen eller ute och spelar fotboll – då kan vi sitta ner och snacka ikapp. Planera inför veckan och se tillbaka på det som hänt under helgen. Den här har jag..

Helgen ur mobilen

..ätit shake mushi, min pimpad med extra grönt och ägg. Märkligt hur något kan vara så otroligt gott, trots att vi äter det minst en gång i veckan. Har du någon stående sushi-klassiker?

 ..ätit lördagsgodis. Närbutiken, Kampementshallen, har byggt om och utökat med en stor godishörna till barnens förtjusning. Och själv fortsatte jag mumsa på asken från Åre Chokladfabrik.

..invigt ny underställströja från Helly Hansen. Jag fick hem ett provex från deras nya kollektion HH Warm vid en pressvisning tidigare i veckan. Där presenterades bl.a. kampanjen Feel Alive och att de är stolta sponsrar svenska skidlandslaget.

..sprungit backintervaller i en brinnande skog. Med eld under fötterna och i hjärtat, så ”Alive” kände jag mig verkligen. Det är tyngre att springa nu när jag kör max 2 löppass i veckan, men explosiviteten är grym. Korta sträckor och backar har jag bra kraft vid.

..svettats ut med coreträning ihop med Jonna. Hon vill gärna vara med när jag tränar hemma, vilket sporrar även mig. En mysig stund ihop med träning även för skrattmusklerna.

..besökt Tekniska Museet. Hugo och Hampus åkte till Gamla Stan på Pokemon-jakt, men resten av familjen provade på massa tekniska prylar och pyssel, kollade i kul speglar, klättrade, åkte slalom och gick balansgång m.m.

..låtit en gryta med Jormkött puttra på spisen halva dan. Endast 3 huvudingredienser – kött, grädde och torkad Karl Johansvamp. Det blir kvällens middag om någon timme ihop med ugnspotatis och grönsaker.

Min helg i korthet tillsammans med det här och lite annat. Hur har din sett ut?

4 Kommentarer
    1. Lisa – ja, oftast är hemmahelgerna mer intensiva än jobbhelger. Jag är i alla fall glad att inte ha en massa plugg dessutom..

      Du får vila upp dig under veckan nu 🙂

  1. En helg med en hel del innebandy matcher för mina två grabbar. Sååå kul att se och jag är glad att de har någon form av aktivitet som de gillar. Sen att de är sport gör det ännu roligare. En massa lång promenader med hunden, så skönt väder. Spelade Bingolotto i lördagskväll tills jag Somnade.
    Batterierna är laddade.
    💖🌞😊🤗

  2. Startade helgen med en heldag i skolan i fredags följt av traditionella tacomyset hemma på kvällen 😃 Jag älskar’t ❤️
    Jobbhelg så många timmar på Ica 😉
    Cykel och löpning har det tränats 🚴‍♀️🏃
    Varma mackor, scones, choklad och annat gott har ätits 😋
    Sovmorgon, hemmaröj, film och tid med sambon ❤️
    En bra helg 😃

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.