
”En utflykt på cykel till Kaknästornet. Fika och lek i parken..”
Tydligare målbild med träningen än Jonnas för att lära sig cykla utan stödhjul går knappast att få. När du till och med SER målet sticka upp bakom träden framför dig.
Det funkade ju hur bra som helst på henne och även oss vuxna. Positiva målbilder är något som ofta används inom idrottspsykologin för att hjälpa atleter mot sina mål. Du blir mer motiverad och även mer avslappnad genom att dagligen titta/tänka på målbilderna, och har lättare att släppa negativa känslor som prestationsångest, press, rädsla, oro med mera. Du använder dig helt enkelt av en ”positiv hjärntvätt”.
Barn lever redan i en betydligt mer gränslös värld där allt är möjligt, men även du som är vuxen kan ta in målbilder som redan uppnådda sanningar. Ditt undermedvetna kan inte skilja på fantasi och verklighet och registrerar därmed dina målbilder som fakta. Alltså är du redan i mål, rent mentalt, det är bara kroppen som ska ta sig dit också. Cool tanke, eller hur?
Jonna var redan där uppe i tornet när hon envist vinglade, ramlade, reste upp cykeln och kämpade vidare i söndags. Och igår förverkligades drömmen då hon, jag och Junior cyklade dit. Pappa och Hampus mötte också upp oss där, med bilen eftersom det var punka på Jonas cykel.

På samma sätt har jag själv alltid jobbat med målbilder, både när det gäller fysisk prestation, jobb och vardagen. Som inför dagens tidiga löppass – jag kan se mig själv ”lätt och snabbt ruscha uppför backarna” redan innan jag gett mig ut. Jag riktigt känner hur benmusklerna spänner sig och genererar kraft och ser Lill-Jansskogen framför mig, full av vitsippor så här års. Det finns alltid fina bilder att måla upp av min skog, oavsett årstid.
Jonna och brödernas målbild var inte heller så tokig. Utsikten från Kaknästornet är mäktig och det var mysigt att fika räkmacka ihop med 5/6 av familjen.

1a maj var lika klar och vacker som resten av helgen. Vi spanade ut över Gärdet, Globen, Lidingö, Gröna Lund, Djurgården – ja, hela Stockholm.

Sen gick vi till parken intill tornet och där fick jag bevis till min målbild i form av söta vitsippor.
Det är så mysigt i Kaknäsparken med grillplats, vindskydd, ett slott att klättra i, linbana, en labyrint av stenar, trädkojor och…

..hinderbana. Livet är en enda lång balansgång mot våra drömmar och jag gillar verkligen den tanken. Att allt är möjligt om vi lär oss använda knepen att använda tankarnas kraft.

Någon som ofta skriver kloka inlägg om mental styrka är SportHälsas sköna bloggare Camilla. Så här beskriver hon det här med målbilder och affirmationer på ett bra sätt:
Affirmationen är ett verktyg som med 100% effektivitet lovar det du vill ha om du använder det rätt. Hur man använder det rätt? Jo, man tror på att det fungerar. DET är knepet, man TROR på att förändringen ska ske och låter det hända genom att ha tillit till det.
Enkelt exempel:
Vill du vara en aktiv människa som startar varje dag med en promenad? Då finns det två saker du behöver göra för att bli en ”doer”:
- Starta varje dag med att gå ut och gå för att låta det etablera sig som en vana.
- Varje dag tänka på känslan när du gör detta med enkelhet och känner den sköna känslan av att vara den aktiva person du har som syfte att vara.
Målbilder ska vara positiva men du ska inte vara rädd för att misslyckas. Även det kan du bli bra på att klara av om du lär dig att uppleva och utvecklas i känslorna dina misslyckande medför. Lär dig förstå och se annorlunda på dina misslyckanden, att de är erfarenheter som tar dig närmare ditt (eventuellt nya) mål. Att de gör dig ännu starkare.
Anna Jonasson
Tack för detta inlägg Anna 🔝
Jag behövde läsa detta just idag 💪
Åh, vad glad jag blir att det gjorde nytta Linda. KRAM!