
Att träna det du inte ser i spegeln är ofta en bra ide.
Som dina coremuskler och musklerna på baksida lår, axlar, rumpan och ryggen. Många av oss sitter ju endel framför diverse skärmar, bär på saker, går och springer med framsidan och ”axlarna först”. Vilket gör oss framåtroterade och stela, men som vi kan balansera upp genom att stärka våra baksida lår och öka rörligheten.
I onsdags tränade jag som ofta ett pass med stort fokus på basövningar för rumpa, baksida lår och olika rörlighetsövningar i setvilan. Här visar jag dig 2 av dom superset som ingick, kanon för dig som springer där du har stor nytta av starka baksida lår, rumpa och muskler runt höften som driver dig framåt. Dessutom områden där vi ofta drar på oss stelheter, varför både styrka och rörlighet är bra. Och allt du behöver för övningarna är en skivstång.
Får du inte upp inlägget här i bloggen hittar du det här på Instagram.
Stärk baksida lår + mjuka upp din höft – 2 superset
☆ SUPERSET 1
⭐︎ 1. Raka marklyft
➤ Tränar: baksida lår, rumpa, bål, greppstyrka
⭐︎ 2. Huksittande höftöppnare
➤ Tränar: rörlighet i höft, rygg, fotled
☆ SUPERSET 2
⭐︎ 1. Hip-thrust
➤ Tränar: rumpa, baksida lår, höft
⭐︎ 2. Universalpositionen
➤ Tränar: rörlighet runt rumpa, ryggrad, axlar, bröst
☆ HUR? Gör superset 1 och 2 direkt efter varandra, ex. med 10 reps/övning. Vila 1 minut, upprepa 4 ggr.
Jag körde även utfallsgång + ryggstretch och knäböj + hunden. Ett typiskt styrkepass du som hängt med mig ett tag kanske känner igen? Får inte nog av kombon grundande basövning + uppmjukade rörlighet.. ❤︎/A
Anna Jonasson